Kapadokya ve çevresinin paleotektonik evriminin jeofizik yöntemlerle incelenmesi
Investigation of paleotectonic evolution of Cappadocia region and its surrounding using geophysical methods
  1. Tez No: 120955
  2. Yazar: AYDIN BÜYÜKSARAÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH ATEŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 244
Özet
ÖZET Doktora Tezi KAPADOKYA VE ÇEVRESİNİN PALEOTEKTONİK EVRİMİNİN JEOFİZİK YÖNTEMLERLE İNCELENMESİ Aydın BÜYÜKSARAÇ Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Jeofizik Mühendisliği Anabilim Dalı Danışman : Doç. Dr. Abdullah ATEŞ Kapadokya Bölgesi son 13 milyon yıldan yakın zamana kadar volkanik etkinliğin egemen olduğu bir bölgedir. Yüzey jeolojisi incelendiği zaman, bir karmaşa hemen göze çarpmaktadır. Bu karmaşık durum bölgeye ait havadan manyetik anomali haritasında da gözlemlenebilmektedir. Manyetik anomalilerde görülen bu karmaşanın çözümü için değişik jeofizik veri işlem yöntemleri uygulanmıştır. Öncelikle güç spektrumu uygulaması yardımı ile manyetik anomaliler süzgeçlenmiştir. Göç spectrumu uygulamasından 5.17 km derinlikteki mıknatıslanması olan bir yapıma varlığı hesaplanmış ve yüzeyde gözlenen yaygın volkanik etkinlikten kaynaklanan manyetik anomalilerin oluşumuna bu yapının sebep olduğu önerilmiştir. Yukarı uzanım uygulaması yapılarak yer yüzüne yakın yerlerden kaynaklanan etkiler giderilmeye çalışılmıştır. Yapma gravite dönüşümü uygulaması ile, derindeki, manyetik anomaliye sebep olan yapı hakkında daha fazla bilgi elde edilmeye çalışılmıştır. Havadan manyetik anomali haritası incelendiğinde anomalilerde kayma olduğu görülmekledir. Bu durumun giderilmesi için kutba indirgeme ve analitik sinyal uygulamaları yapılmıştır. Ancak anomalilerin pek çoğunda düzelme görülmemiştir. Bu durura, Kapadokya bölgesi ve çevresinde yoğun kalıntı mıknatıslanmanın etkili olduğunu göstermiştir. Kalıntı mıknatıslanma varlığının Kapadokya'ma geçmişteki tektonik evrimine ve günümüzdeki manyetik anomalilere etkisini araştırmak amacıyla paleomanyetik çalışma gerçekleştirilmiştir. Bu amaçla, Kapadokya bölgesi'nde bulunan bazalt, andezit, granit gibi volkanik kayaçlarla, ignimbiritlerden alınan numuneler, Bulgaristan Bilimler Akademisi, paleomanyetizma laboratuvarında deneye tabi tutulmuştur. Buradankarakteristik kalıntı mıknatıslanma (ChRM) hesaplamaları Zijdervelt diyagramları üzerinde yapılarak geçmiş enlemler bulunmuştur. Ayrıca Kapadokya Bölgesi'ndeki ters dönmeler hesaplanmıştır. Buna göre 25-30° lik Miyosen serilerinde dönmeler ve yaklaşık I2°lik ignimbiritler üzerinde dönmeler elde edilmiştir. Paleokutuplar Görünür Jeomanyetik Kutup (VGP) diyagramında gösterilmektedir. Bu çalışmalara ek olarak yapılan manyetik duyarlılık çalışması ile numuneler arasındaki mıknatıslanma farklılıkları incelenmiştir. Königsberger oranlan hesaplanarak kalıntı mıknatıslanma ile indüklem mıknatıslanma arasındaki ilişki araştırılmıştır. Manyetik duyarlılığın anizotropisi ölçmeleri (AMS) yapılarak Kapadokya Bölgesi'ndeki volkanik etkinliğin yayılımı ve saçılımı incelenmiştir. Ancak yalnızca Acıgöl Bölgesi'nde manyetik duyarlılığın anizotropi derecesi 18 olarak elde edilmiştir. Diğer bölgelerdeki AMS değerleri Acıgöl bölgesinden daha küçük kalmıştır. 2002, 222 sayfa ANAHTAR KELİMELER : Kapadokya, manyetik duyarlılık, kalıntı mıknatıslanma, manyetik duyarlılığın anizotropisi, Zijdervett diyagram, paleokütoplar, saatin yönünde ve saatin tersi yönünde dönmeler
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Ph.D. Thesis INVESTIGATION OF PALEOTECTONIC EVOLUTION OF CAPPADOCIA REGION AND ITS SURROUNDING USING GEOPHYSICAL METHODS Aydın BÜYÜKSARAÇ Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Geophysical Engineering Supervisor : Assoc. Prof. Dr. Abdullah ATEŞ Cappadocia is a region that volcanic activity was being ctominant for the last 13 million years lasting until recent times. When surface geology investigate, it has seen formation of complex regional geologic structure. This complexity can immediately be noticed from the surface geology. This complex situation also can be observed from the aeromagnetic anomaly map of the region. Various geophysical data processing methods are utilised to solve the complex formation of the area. Firstly, magnetic anomalies were filtered with the power spectrum method of depth control. As a result of the power spectrum application, existence of a deep source at 5.17 km below the ground surface is calculated and it is suggested that the wide spread volcanic activity in the region was caused by this source. To remove shallow source bodies and enhance deeper effects upward continuation is applied. Pseudogravhy transformation of the upward continued anomalies are produced to decipher more information about the source body causing the magnetic anomaly at depth. Distortions, observed from the aeoromagnetic anomalies, tried to be removed by employing the reduction to pole and analytic signal methods. However, the distortions seen in most of the anomalies are not properly removed, implying existance of some form of remanent mangnetisation In order to investigate the effect of the remanent magnetisation into the past tectonic evolution and present day magnetic anomalies, palaeomagnetic studies were carried out For this reason, rock samples collected from volcanic rocks, such as basalts, andesites, granites and ignimbrites and iiipalaeomagnetic analysis were performed at the Palaeomagnetism laboratory of the Bulgarian Academy of Sciences. Palaeolatitudes were calculated from the Characteristic Remanent Magnetisations (ChRM) with utilising the Zijdervelt diagrams. On the other hand, anti-clock wise rotations were calculated in the Cappadocia region. Calculated anti-clock wise rotations are approximately 25-30 degrees on me Miosen series and 12 degrees on the ignimbriies. Paleopoles are shown on a Virtual Geomagnetic Pole (VGP) diagram. Mditionafly, the magnetisation differences were investigated in between the samples by performing the magnetic susceptibility measurements. The relation between induced and remanent magnetisation was invetigated by cakulatmg the Konigsberger ratios. Magnetic foliation and spread of volcanic activity were investigated by performing anisotropy of magnetic susceptibility (AMS) measurements. However, 18 degree of AMS for only Acigöl region was obtained. The AMS values of other regions were smaller than the Acıgöl regioa 2002, 222 pages Key Words : Cappadocia, magnetic susceptibility, remanent magnetisation, Anisotropy of magnetic susceptibility, Zijdervelt diagrams, Palaeopoles, Clock -wise and anticlock-wise rotations rv