Farklı ortamlarda farklı dozdaki gama ışınlarının lepistes (Poecilia reticulata)da meydana getirdiği makroskopik ve mikroskopik değişimlerin incelenmesi
Investigation of the macroscopic and microscopic change caused from gamma rays affecting on lebistes (Poecilia reticulata) in various doses and conditions
  1. Tez No: 121101
  2. Yazar: AYGÜL EKİCİ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. METİN TİMUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Farklı Ortamlarda Farklı Dozdaki Gamma Işınlarının Lepistes (Poecilia reticulata) da Meydana Getirdiği Makroskobik ve Mikroskobik Değişimlerin İncelenmesi ÖZET Kuru ve sulu ortamda farklı dozdaki gamma ışınlarının lepistes {Poecilia reticulata) balıklarında meydana getirdiği makroskobik ve mikroskobik değişimler incelenmiştir. İkibuçuk aylık 30 adet erkek ve 60 adet dişi lepistes balığı Mart 2001 tarihinde İstanbul Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Balık Hastalıkları laboratuarına getirilerek 15 gün süre ile karantina altında tutulmuştur. Patolojik bozukluk göstermeyen sağlıklı balıklar İ.Ü. Tıp Fakültesinde IBL 437 C Sezyum 137 Gamma kaynağı ile ışınlama işlemine tabi tutulmuşlardır. Kontrol grubu balıkları ile ışınlamaya tabi tutulmuş olan balıklardan solungaç, böbrek, karaciğer, deri, testis ve ovaryum doku örnekleri alınarak histopatolojik yönden, yine bu balıklardan alınan kan örnekleri haemotolojik olarak da incelenmiştir. Bu inceleme sonucunda özellikle 20 Gy kuru ortamda ışınlanan balıklar haematolojik yönden incelendiğinde retikulosit sayısının arttığı, histopatolojik yönden incelendiğinde ise deri de epidermiste kalınlaşma ve melanin hücrelerinde lokal olarak kümeleşme, karaciğer dokusunda yaygın olarak lenfosit infiltrasyonu, bağ dokusunda artış ve vakuoler dejenerasyon, böbrek de nekrotik tübüller ve tübüllerin bir kısmında hidropik dejenerasyon, solungaç kıkırdağında hipertrofı, lokal haematom odakları ve sekunder lamellalar arasında serum infiltrasyonu, testis dokusunda spermatogonia hücre kümelerinin bir bölgede yoğunlaştığı ve seminifer tübülü merkezinde lokalize olmuş aktif spermatozoalar, ovaryum dokusunda yumurta hücrelerinde boş yumurta sarısı vesikülleri görülmüştür. X
Özet (Çeviri)
Investigation of the Macroscobic and Microscobic Changes Caused From Gamma Rays Affecting on Lebistes (Poecilia reticulata) in Various Doses and Conditions SUMMARY Macroscobic and microscobic changes caused 'from Gamma rays affecting on Lebistes (Poecilia reticulata) in various doses in dry and watery conditions were investigated. In total, thirty male and sixty female, seventy five-day individuals, were brought to Istanbul University, Faculty of Fisheries, Fish Disease Laboratory in March, 2001, and then they were kept in quarantine for fifteen days. Healty fish not showing any pathological symptoms were irradiated by radiation resource named IBL 437 C Caesium 137 Gamma in Istanbul University, Faculty of Medicine. Some tissues, such as gill, kidney, liver, skin, testis, and ovarium, obtained from the control and irradiated fish groups were investigated, histopathologically, and blood samples obtained from these groups were also investigated, hematologically. After these investigations, diffused lymphocyte inflitration, thickness in connective tissue, and degeneration in vacuoles were observed in liver tissue. It was also observed necrotic tubules and hydrophic degeneration in some tubules in kidney, hypertrophy in gill cartilage, local hematoma and serum inflitration in among secondary gill lamellae, spermatogonia cells mostly observed in certain part of the tissue and active spermatozoa located in the center of seminiferous tubule in testis tissue, empty yolk vesicles in ovarium, thickness in epidermis and local aggregation in melanin cells in skin tissue. In addition, it was determined that the number of reticulosit increased in the irradiated fish which were applied 20 Gy doses and also kept in dry condition. XI