Bazı biyokimyasal moleküllere seçici sensörlerin hazırlanması ve çeşitli analitiksel parametrelerin belirlenmesi
Preparation of sensors which is selective to the some biochemical molecules and the determination of their various analytical parameters
  1. Tez No: 121239
  2. Yazar: BERAT MELİH BAĞIŞLAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GAMZE ERDOĞDU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi BAZI BİYOKİMYASAL MOLEKÜLLERE SEÇÎCÎ SENSÖRLERÎN HAZIRLANMASI VE ÇEŞİTLİ ANALÎTÎKSEL PARAMETRELERİN BELİRLENMESİ B.Melih Bağışlar İnönü Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Kimya Anabilim Dalı xii + 60 Sayfa 2002 Danışman: Yrd. Doç. Dr. Gamze Erdoğdu Poli (p-metoksifenol) filmleri, sabit potansiyelde, altın elektrotlar üzerinde monomerin 0.1 M NaOH çözeltisinde elektrokimyasal olarak hazırlanmıştır. Bu, tek- adımda hazırlanan polimerik filmler, sulu çözelti içinde ince ve çözünmez olarak elde edildi. Çevrimli ve diferansiyel puls voltametrik teknikler, elde edilen polimerik film elektrodun, askorbik asidi, epinefrini ve katekolün geçirgenlik özelliklerini incelemek için kullanıldı. Daha sonra, çeşitli polimerizasyon parametreleri (film kalınlığı, polimerizasyon potansiyeli, monomer ve elektrolit konsantrasyonları) ve çeşitli analitiksel parametrelerin (zemin elektroliti, pH'sı ve kararlılığı), polimerik filmin permselektivite özellikler üzerine etkisi, sistematik olarak incelendi ve her bir parametre için optimum değerler saptandı. Deneysel sonuçlardan; optimize polimerik membranın askorbik asidi bloke ederken, hem epinefrin hemde katekol için seçicilik gösterdiği bulunmuştur. Dahası optimize polimerik elektrodun art arda alınan voltamogramlar için kararlı olduğu saptanmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Askorbik asit, epinefrin. katekol,p-Mnetoksifenol
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Ms. C. Thesis PREPARATION OF SENSORS WHICH IS SELECTIVE TO THE SOME BIOCHEMICAL MOLECULES AND THE DETERMINATION OF THEIR VARIOUS ANALYTICAL PARAMETERS B.Melih Bağışlar înönü University Graudate School of Naturel and Applied Sciences Department of Chemistry xii+ 60 pages 2002 Supervisor: Ass. Prof. Dr. Gamze Erdoğdu Poly (/7-methoxyphenol) films have been electrochemically prepared on gold electrodes from the corresponding monomer in 0.1 M NaOH solution at a constant potential The polymeric films prepared in this one-step procedure were found to be thin and insoluble in aqueous soliution. Cyclic and differential pulse voltametric techniques were used to examine the permeation properties to ascorbic acid, epinephrine and catechol of the resultant polymeric electrode. The effects polymerization parameters (e.g., film thickness, polymerization potential, concentrations of monomer and electrolyte) and the various analytical parameters (e.g., background electrolyte and pH, stability) on the permselectivity characteristics of the polymeric film were systematically investigated and the optimum values for each parameter were determined. Experimental results showed that optimized polymeric membrane exhibited selectivity for both epinephrine and catechol, while blocking ascorbic acid. Moreover It was found that the optimized polymeric electrode to be stable for the successive runs. KEYWORDS : Ascorbic asid, epinephrine, catechol, j>methoxyphenol