Kişilik özelliklerinin girişimciliğe etkisi
Impact of personal characteristics on entrepreneurship
  1. Tez No: 121959
  2. Yazar: ERDEM DEMİR
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. LÜTFİLHAK ALPKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Girişimci, ihtiyaçları karşılamak amacıyla kaynaklan organize ederek bir iş kuran kişidir. Girişimcilik ise fırsatların algılandığı ve kar elde etmek amacıyla çeşitli yenilikler yaparak gerekli kaynakların bir araya getirildiği yaratıcı bir süreçtir. Doğal kaynaklar, emek ve sermayenin yanı sıra bir üretimi gerçekleştirebilmek için girişimciye ihtiyaç duyulduğundan, girişimciler üretimin dördüncü unsuru olarak görülmektedir. Girişimciliğin ekonomik ve sosyal gelişimindeki öneminden dolayı, girişimcilikle ilgili çok sayıda çalışma yapılmıştır. Girişimcilikle ilgili merak edilen konulardan biri de girişimcilikle kişisel özellikler arasında bir ilişkinin olup olmamasıdır. Kişilik özellikleri; kendi işini kurmak isteme, iş kurma, kurulan bir işte başarılı olma ve içgirişimcilik gibi çok sayıdaki girişimsel davranışla ilgili olarak incelenmektedir. Bu çalışmada girişimsel eğilim ile basan ihtiyacı, kontrol odağı, risk alma eğilimi, belirsizliğe tahammül, yenilikçilik ve bağımsız olma isteği arasında bir ilişki olup olmadığı işletme yüksek lisans öğrencileri üzerinde yapılan bir anket çalışmasıyla incelenmektedir. Anketlerden elde edilen sonuçlar analiz edilerek yenilikçilik, özgüven ve ekonomik bağımsızlık gibi kişilik özelliklerinin insanların kendi işini kurma isteğini etkilediği; ayrıca yenilikçilik, ekonomik bağımsızlık ve belirsizliğe tahammül gibi kişilik özelliklerinin kurulan işin sürekliliğinin sağlanmasında etkisi olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY \'V-iy--U Entrepreneur is a person who organizes resources to create a venture which satisfies needs and Entrepreneurship is a creative process in which opportunities are perceived and resources mobilized in order to bring about change in new and innovative ways to achieve some benefit. Because of its essential role in initiating the process of production, entrepreneurship is identified by some economists as a“fourth factor of production”alongside land, labor and capital. Because of the importance of entrepreneurship in the economic and social development, countless of research have been carried out so far. One of the important question about the entrepreneurship is“If there is a link between personal characteristics and entreprenurship”. Personality traits have been widely used as predictors of many kinds of“entrepreneurial”behavior including intending to start a business, starting a business, succeeding in running a business, and corporate intrapreneurship. This study investigates if entrepreneurial inclination is significantly associated with the personal characteristics of need for achievement, locus of control, propensity to take risk, tolerance of ambiguity, self-confidence, innovativeness and need for independence by conducting a survey on MBA students. According to the results of the survey, self-confidence, innovativeness and economical independence affect people's intention of having their own businesses. In addition, innovativeness, economical independence and tolerance of ambiguity also have a positive affect for sustaining their businesses.