Taşımalı eğitim-öğretim yapan ilköğretim okullarındaki ikinci kademe öğrencilerinin sosyal bilgiler derslerine yönelik tutumlarının değerlendirilmesi (Sincan örneği)
The evaluation of primary schools? second level students? attitudes towards social sciences in transportational teaching education system (Sincan case)
- Tez No: 218928
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YILMAZ KIZILTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Bölümü
- Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, normal ve taşımalı sistemde eğitim-öğretim gören İlköğretimin II. kademesindeki öğrencilerin sosyal bilgiler dersine yönelik tutumlarını belirlemektir.Araştırmanın başlangıcında konu ile ilgili literatür taraması yapılmıştır. Verilerin toplanmasında sosyal bilgiler dersine yönelik tutum ölçeği kullanılmıştır. Anketin birinci kısmı kişisel bilgilerle ilgilidir. İkinci kısmı ise sosyal bilgiler dersine yönelik 30 maddelik tutum cümlelerini kapsamaktadır.Araştırmanın evreni 2006 ? 2007 eğitim öğretim yılında Ankara ili Sincan ilçesinde taşımalı eğitim yapan ilköğretim okullarındaki öğrencilerdir. Sincan'da beş adet taşımalı eğitim yapan ilköğretim okulu tespit edilmiştir. Ancak taşımalı eğitim yapan okulların bir tanesinde sadece üç öğrenci, taşınan öğrenci grubu içerisinde yer aldığından dolayı bu ilköğretim okulu araştırma evreninin dışında tutulmuştur. Örneklem grup olarak bu ilköğretim okullarında eğitim gören 137 taşınan öğrenci ile 137 yerleşik öğrenci rastgele tespit edilmiştir.Verilerin çözümlenmesinde SPSS (Statistical Package for Social Sciences) paket programı kullanılmıştır. Öğrencilerin anket maddelerine vermiş olduğu cevapların frekans (f) ve yüzdeleri (%) hesaplanmıştır. İkili karşılaştırmalarda t-testi, çoklu karşılaştırmalarda ise tek yönlü varyans analizi tekniklerinden yararlanılmıştır.Yapılan bu araştırma sonucunda, yerleşik sistemle eğitim-öğretim faaliyetinde bulunan öğrencilerin sosyal bilgiler dersine karşı olan tutumlarının, taşınan öğrencilere nazaran daha olumlu olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Elde edilen başka bir bulgu ise, sosyal bilgiler derslerine karşı olumlu tutum gösteren öğrencilerin ders notları en yüksek (5) iken, tutumlarda meydana gelen düşmelere bağlı olarak öğrencilerin ders notlarında da anlamlı bir düşme meydana gelmekte; sosyal bilgiler dersine yönelik en olumsuz tutumları sergileyen öğrencilerin notları da tutumlarına paralel olarak düşmektedir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to evaluate primary school,second grade students' attitudes towards social sciences who are at the practice of transportational and local primary teaching education system.The literature review was made at the beginning of this research. In order to collect data, a social sciences attitude survey was used in this study The first part of this survey is about personal information. Second part contains 30 sentences related with attitudes towards social sciences.The aim of this survey is the primary school students who came to school with transportational system in 2006-2007 Educational period in Sincan, Ankara. In Sincan, five primary schools were found that performed transportational primary teaching education system. But, one of the schools was left out because there were just three students in this system.For this research,the sample groups are chosen as 137 students at transportational and 137 students at local education systems at random.To analyze data, SPSS (Statistical Package for Social Sciences) program was used on computer. Frequencies and percentages were calculated according to the students'responses to this survey. T-test was used in bilateral comparisons and One-Way Anova Varyans Analysis technique was used in multi-comparisons.According to this research, the results showed us the students? attitudes to Social Sciences who are at local education system more positive than who are at transportational system. The other data was gathered that when the students had positive attitudes to Social Sciences, they got the highest (5) marks. The others got lower marks because of their negative attitudes to Social Sciences, the less interested students? marks are decreasing parallel with their attitudes to this subject.