Emeklilik planlarında faiz oranının belirlenmesi
Determining interest rate for pension plans
- Tez No: 123348
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER ESENSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
EMEKLİLİK PLANLARINDA FAİZ ORANININ BELİRLENMESİ Nazlı MULUK Hacettepe Üniversitesi, istatistik Ana Bilim Dalı, Aktüerya Bilim Uzmanlığı Programı ÖZ Bu çalışmada emeklilik planları için, fonun varsayılan yatırım getiri oranı olarak tanımlanan faiz oranının seçilmesinde kullanılan yöntemler incelenmiştir. Emeklilik planları hakkında genel bilgi verilerek, ödenecek teminat ve katkı miktarlarının hesaplamasında kullanılan maliyet yöntemleri araştırılmıştır. Faiz getiri oranının enflasyon oranı ile ilişkisi ve faiz oranının varsayım yöntemleri incelenerek elde edilen sonuçlar Türkiye'de faaliyetlerini sürdüren bir Vakıfta kullanılmakta olan emeklilik planına uygulanmıştır. Yapılan çalışmada faiz oranı varsayımının belirlenmesinde, enflasyon oranı, uzun dönemli yatırımların gelecekteki piyasa değeri, çalışanların ücret artışları, planın şartlarının etkili olduğu gözlenmiştir. Faiz oranı olarak sabit bir değer yerine, dönemsel değişken faiz oranlarının kullanıldığı, seçilmiş ve nihai faiz oranı varsayım yöntemi incelenmiş ve bu yöntem daha sonra belirlenmiş teminatlı bir emeklilik planı için uygulanmıştır. Uygulama sonucunda faiz oranı varsayımının gerçekleşenin çok üstünde seçilmesi halinde planın varlık ve yükümlülük dengesinin bozulacağı ve fon beklenen büyüklüğe ulaşamayacağı için taahhüt edilen teminatlar ödenemeyeceği gözlenmiştir. Bu nedenle başlangıçta seçilen faiz oranı varsayım değerinin azaltılabilmesi için sisteme ek kaynak sağlanması veya teminat miktarlarının azaltılması gerekmektedir. Anahtar Kelimeler : Emeklilik planı, faiz oranı, maliyet yöntemi Danışman :Prof.Dr. Ömer ESENSOY, Hacettepe Üniversitesi, istatistik Bölümü.
Özet (Çeviri)
DETERMINING INTEREST RATE FOR PENSION PLAN Nazlı MULUK Hacettepe University, Department Of Statistics, Actuarial Science Program ABSTRACT In this study, methods for pension plans which is used for the selection of interest rate defined as assumed rate of return of fund were investigated. Giving knowledge about pension plans, cost methods used for the calculation of benefit and contribution amounts were studied. Investigating the methods of assuming interest rate and the relationship between the interest rate of return and inflation rate, obtained results were applied to a pension plan model used in a foundation in Türkiye. It was seen in this study that, inflation rate, future value of long term investments, salary increases of employees and conditions of plan are effective for defining interest rate assumption. The select and ultimate interest rate assumptions method in which variable values are utilized instead of a constant value was studied and applied to a defined benefit pension plan. At the end of the application, it was seen that when interest rate is chosen above the experienced, asset and liability balance of plan can't reach to the expected size and promised benefits can't be paid. For this reason, to decrease the assumed interest rate value, additional source must be provided for the system or benefit amounts must be reduced. Keywords : Pension Plan, interest rate, cost method. Advisor : Prof.Dr.Ömer ESENSOY, Hacettepe University, Department Of Statistics. 11