Development and application of corpus-based teaching materials for the grammar course in a tertiary level EFL setting in Turkey
İngilizcenin yabancı dil olarak öğretilmesinde kullanılmak için derlembilim yöntemleriyle materyal geliştirilmesi ve bu materyallerin Türkiye'de bir üniversitenin İngilizce hazırlık okulunda kullanılması
  1. Tez No: 549678
  2. Yazar: MUSTAFA ÖZER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ ŞÜKRÜ ÖZBAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uygulamalı Dil Bilimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 188
Özet
Çoklu yöntemli bu çalışma, bütünce tabanlı ders materyallerinin basitçe bir dilbilgisi dersi olan Language Awareness (LA) dersini alan öğrencilerin küme söz ve eşdizimlilik yetileri üzerinde olan etkisini derlem bilimin eğitimsel uygulamalarının (veri güdümlü öğrenme ve sınıf içi dizinleme) mevcut müfredatla ilişkilendirilmesi suretiyle araştırılmasını hedeflemiştir. Bu çalışmaya konu olan örnek grup (n:75) Türkiye'deki bir devlet üniversitesinin akademik amaçlı İngilizce (AAİ) ve Özel Amaçlı İngilizce (ÖAİ) eğitimi vermekte olan hazırlık programına dahil ikinci seviye LA dersini alan öğrencilerden oluşmaktadır. Çalışmaya katılan örneklerden 25'i bu dersi daha önce en az bir defa almış öğrencilerden oluşurken, 50'si ise ilk defa alan öğrencilerden oluşmaktadır. Çalışma boyunca 'öğretmen' olarak da anılan araştırmacı, mevcut müfredatla veri güdümlü öğrenme tekniklerinin ilişkilendirilmesi ile, öğrencilerin sınıf içerisinde kullanılmak üzere pek çok özgün kaynaktan derlenen AAİ ve ÖAİ metinlerini oluşturan dilbilgisi yapılarını anlamalarını kolaylaştırmayı ve bu sayede bu dersten kalması muhtemel öğrencilerin sayısını azaltmayı ve özgün metinlerin dilbilgisi bakımından nasıl oluştuklarını daha iyi anlamalarını sağlamayı amaçlamıştır. Bu çalışmanın LA ile hazırlık programında öğretilmekte olan diğer dersler arasında bir köprü vazifesi kurması beklenmektedir. Bu maksatla araştırmacı kendisinin derlediği okuma ve dinleme derslerinde 2011 yılından beri kullanılmakta olan çeşitli özgün kaynaklardan derlenmiş okuma metinleri ile dinleme parçalarının yazılı dökümlerinden oluşan yaklaşık olarak, Alternatif Akademik Metinler bütüncesi -AAMB- adında bir bütünce veri tabanı ile beraber yine araştırmacının kendisi tarafından daha önceden hazırlanmış seviyeli okuma kitaplarından oluşan bütünceyi kullanmıştır. Veri toplama yöntemleri yedişer hafta süreli iki dönemden oluşan, veri güdümlü öğrenme teknikleriyle ile güçlendirilmiş dilbilgisi öğretiminin öncesinde ve sonrasında yapılan test verilerini içermektedir. Ayrıca, öğrenciler kendi bireysel tempolarında, bu çalışma için geliştirilen bütünce veri tabanını keşfettikleri sınıfiçi etkinliklere de katılmışlardır. Çalışmanın bulguları nicel ve nitel verilerle desteklenmektedir. Toplanan nicel verilerin analizi neticesinde öğrencilerin test performanslarında istatistiksel olarak anlamlı bir artış gözlemlenmiştir. Çalışmanın nitel bulguları, yapılan hedef grup mülakatı yolu ile toplanan nitel bulgularla de desteklenmiştir. Bu çalışma için geliştirilen ders materyalleri, gelecekte LA 2 derslerinde kullanılmak üzere elektronik ortamda arşivlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This mixed methods study aimed to investigate the impact of corpus-based lesson materials on the colligational competence of EFL learners taking Language Awareness (LA) course, which is basically a grammar course at tertiary level, by incorporating educational applications of corpus linguistics methodology (data-driven learning and classroom concordancing) into the curricula. The samples of the study (n: 75) were learners taking LA at level 2 in an English preparatory programme, which features English for Academic Purposes (EAP) and English for Specific Purposes (ESP) instruction, at a state university in Turkey. 25 of these learners were those taking the same course more than once during their preparatory language education and the other 50 were first-time takers. By incorporating data-driven learning methods into the curricula, the researcher, who is also the teacher in the present study, aimed at enhancing learner comprehension of grammatical forms that comprise EAP and ESP based authentic texts adapted from various original sources for in-class use, and thus reducing the number of learners who are likely to fail the course by increasing their awareness of the authentic language used in academic texts focusing mainly on how these sentences are grammatically formed. This research is expected to build up a bridge between LA and other essential language skills being taught within the preparatory programme. For this very purpose, the researcher compiled a corpus database of approximately 5 million words consisting of authentic texts comprising the reading corpus of the preparatory programme, along with listening tape scripts that have so far been used since 2011, the Alternate Corpus of Academic Texts or the ACAT, in addition to a graded-readers corpus previously compiled by the researcher. Data collection methods included the pre-test and post-test of 2 seven-week terms of grammar instruction explicitly strengthened by data-driven learning techniques. The learners were subject to corpus-based in-class tasks in which they were instructed to explore the corpus database at their own pace. The analysis of the quantitative data yielded a statistically significant increase in the test performances of the samples. The quantitative findings of the study were also supported by qualitative data collection methods featuring a focus group interview. The course materials developed for this study are also electronically archived to be used in LA 2 classrooms in the future.