Hipermedya destekli uzaktan eğitim
Hypermedia supported distance education
- Tez No: 126030
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MİNE AKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Eğitim ve Öğretim, Computer Engineering and Computer Science and Control, Education and Training
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
HIPERMEDYA DESTEKLİ EGITIM (Yüksek Lisans Tezi) M. Berker AKER GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Aralık 2001 ÖZET Hızla artan nüfusa bağlı olarak, gerek eğitim çağı içinde gerekse dışında kalan ve eğitilmesi gereken insan sayısı da her geçen gün artmaktadır. Eğitim gereksinimlerinin yaygın olarak kitlelere kolaylıkla ulaştırılabilmesi hipermetin tabanlı öğretim sistemlerinin kullanılmasına bağlıdır. Bu doğrultuda çokluortam, hipermedya ve WWW esaslarına değinilmiştir. Eğitimde hipermedya kullanımına yer verilmiştir. Gerek ülkemizde, gerekse yurtdışında hipermedya destekli eğitim çalışmalarından örneklerle bu tip eğitimlerin varlığı gösterilmiş ve sonuçta ülkemiz insanlarının İnternet aracılığıyla uzaktan eğitim konusuna bakış açılarına bir anket aracılığıyla yaklaşılmaya çalışılıp değerlendirmelerde bulunulmuştur. Bilim Kodu :619.02.02 Anahtar Kelimeler : Hipermedya, İnternet, Uzaktan Eğitim. Sayfa Adedi :130 Tez Yöneticisi : Yrd. Doç. Mine AKTAŞ
Özet (Çeviri)
11 HYPERMEDIA SUPPORTED DISTANCE EDUCATION (M. Sc. Thesis) M. Berker AKER GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY December 2001 ABSTRACT The relationship about the fast population increase, there is an increase in people both in and out of the national education age category. A way of distribution of the education to majority is the usage of hypertext based education systems. From this point of view, multimedia, hypermedia and WWW essential are studied and the usage of hypermedia in education is mentioned. Examples from both Turkey and foreign countries and at the conclusion our people's point of view on Internet based distance education are given. A questionnaire analysis is also given. Science code :619.02.02 Keywords : Hypermedia, Internet, Distance Education Page number :130 Adviser : Ast. Assoc. Prof. Mine AKTAŞ