Farklı zemin sınıfları ve farklı perde tiplerine göre yüksek yapı güçlendirilmesi ve bunların karşılaştırmalı analizi
Multistorey high structure reinforcements and their comparison analysis according to different soil classes and different shear wall types
- Tez No: 128592
- Danışmanlar: PROF. DR. SİNAN ÇAĞDAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mekanik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 189
Özet
ÖZET 1975 yönetmeliğine göre yapılmış bir yüksek yapı projesinin incelenmesiyle proje bazındaki hatalar tespit edilmiştir.98 yönetmeliğine göre muhtemel yetersizlikler göstereceği aşikar görülmüş ve yapının mevcut yönetmelik ve standartlar dahilinde projesi tekrar girilip analiz edilmiştir. Yapıya ait projede zaten bu bitirme tezinde kullanılan paket programın o dönemki sürümüne aittir. Analiz sonucunda görülen yetersizliklerin yok edilip yapıyı mevcut yönetmeliğinde öngördüğü bugünkü güvenlik mertebesinin üzerine çıkarabilecek, olası hataları lokal sınırlarda tutabilecek bir takviye yöntemi olan perde yerleşimine karar verilmiştir. Yapı, 2 farklı zemin sınıfi için (Zl ve Z2) ve farklı 2 tip perde yerleşimi yapılarak mevcut yapı çözümüyle 5 kez analiz edilmiştir. Perde takviyelerinin yanı sıra yapıda mantolama yöntemine de gidilmek suretiyle yapıda olası deprem yüklerinin en az %70 'ük kısmının perdelerle taşınacağı tespit edilmiştir. Elde edilen analiz sonuçlarına göre Zl ve Z2 zemin sınıflan için uygun perde yerleşiminin hangisi olabileceği; Periyotların Karşılaştırılması, Göreli Kat Ötelemelerinin Karşılaştırılması, Düzensizliklerin Karşılaştırılması, Kolon ve Perde Kapasitelerinin Karşılaştırılması, Metrajların Karşılaştırılmasıyla belirlenmiştir. Bu yapıda,Burulma rijitliği açısından daha etkin olacak olan L tipi perde yerleşiminin aslında I tipine göre elverişsiz olduğu görülmüştür. vuı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT By examining the existing project of a multistory high structure according to the regulation of 1975, the defaults of project were found. It was clearly seen that according to the regulation of 1998, probable insufficiencies would be shown by using existing structure regulation and standarts with reanalysing. Anyway, the project of structure is belonging to that turn version of packet programme used in this post graduated theisis. It was decided to use the shearwall settlement, a reinforcement method, that could hold up the probabale errors in local limits, that could exterminate the insufficincies due to results of analysis and that could increase the structure above nowadays security degree according to the existing regulation. The structure was analysed for 5 times for 2 different soil classes (Zl and Z2) and 2 different shearwall settlement by using the existing regulation. It was found that, beside the shearwall reinforcement method, by using using the method of covering of column, the earthquake loads were carried about at least 70 % by the shearwalls. The answer of question which one of the shearwall settlement can be used for Zl and Z2 soil classes; Comparation of Periods, Comparation of Relative Floor Displacements, Comparation of Disorder, Comparation of Shearwall and Column Capacities, Comparation of Costs were determined according to the results of analysis. In this structure, it was seen that the L type shearwall settlement which was more effective in order to bending stifmess was clearly unsuitable according to I type. ix