Statik kompanzasyon sistemleri ve elektrikli demiryolu ulaşım sistemlerinde uygulanması
Statical compansation systems and applications to electric railways
  1. Tez No: 128753
  2. Yazar: BERRU ÇEVİK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FERİT ATTAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
ÖZET Bu tezin konusu olan, reaktif güç kompanzasyonunun güçelektroniği elemanları ile gerçekleştirilerek, demiryolu sistemlerine uygulanması, özellikle son on yıl içersinde yoğun olarak gündeme gelmiştir. Çalışmamızın ilk bölümünde, reaktif güç kompanzasyonunun tarihçesine değinilmiştir. İkinci bölümde ise, reaktif güç kompanzasyonunun tam tanımı, gücün bileşenleri ile ilgili bağıntı ve ifadeler, kompanzasyon maksadı ile kullanılan elemanlara ilişkin bilgiler verilmiştir. Yine bu bölümde, kompanzasyonun enerji iletim ve dağıtım sistemi ile tüketiciye sağladığı faydalar da anlatılmaktadır. Üçüncü bölümde, asıl konumuz olan statik reaktif güç kompanzasyonundan geniş olarak bahsedilmiştir. Bu kompanzasyon tipinde kullanılmakta olan yarıiletken güçelktroniği elemanları ile oluşturulan birimler ve bloklar delajlı olarak tanımlanmışlardır. Dördüncü bölüm, diğer üç bölümden farklı olarak harmoniklerin anlatımım içermekledir. Özellikle statik reaktif güç kompanzasyonunda ortaya çıkan büyük mertebeli harmonikler ve bunların bastırılması ile ilgili teknikler anlatılmaktadır. Beşinci bölümde ise. demiryollarına ait elektrifikasyon tesisi genel hatlarıyla tanıtılmış, şebekenin trafik yoğunlukları vb. anlatılmış olup, besleme sistemi dahilindeki bir transformatör istasyonu örnek olarak seçilerek, buna ait statik reaktif güç kompanzasyonu. tesis üzerinde yapılmış ölçümlerle birlikte detaylı olarak incelenmiştir. Reaktif güç kompanzasyonu, yarıiletken güçelcktroniği elemanları, harmonikler, elektrikli demiryolu ulaşım araçları, 24 saat ölçüm vın
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The main theme of this thesis is, reactive power control applications to the railway systems with power electronics devices, has been getting more and more popular especially for the last ten years. The first part of the thesis is about history of reactive power compansation. In the second part, the definition of reactive power compansation, the components of power, ihe algebrie relations between them and the components, those are used in compansation. are consumed with all details. The benefits of the reactive power compansation for both the energ} transmission - distribution systems and the consumer are also determined in this chapter. The third part, with the detailed determination of static reactive power compansation and the components of it comes precedingly. In the fourth chapter, differantly from the third, harmonics are consumed. Especially, the more significant harmonics, those are seen in static reactive power control s\ stems, and the technics in order to eliminate them are determined. The last part contains the transmission lines, the substations, those feed (he catanery lines, and the peak passenger - fright transport hours of the railway system. Including!}, one of the transformer substation with its compansation unit is determined detailly. Reactive power compansation, semiconductors, harmonics, electric locomotives, 24 hour measurement IX