Gül konkretinin kromatografik yöntemlerle incelenmesi
Investigation of rose concrete by chromatographic methods
- Tez No: 129444
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET TUTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
ÖZET GÜL KONKRETİNİN KROMATOGRAFİK YÖNTEMLERLE İNCELENMESİ Filiz AYCİ Yüksek Lisans Tezi, Kimya Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Mehmet TUTAŞ Ekim 1999, 112 Sayfa Bu çalışmada; dört farklı firma ürünü gül konkreti ve biyokonkret örneğinin fiziksel özellikleri (kırma indisi, erime noktası) tespit edilmiştir. Ayrıca farklı firma ürünleri konkret ve biyokonkretten tek ve çok kademeli çalışma ile gül absolü üretilmiş ve bu absolüler gaz kromatografisi ile analiz edilmiştir. Absolü üretim atığı stearoptenler farklı polariteye sahip (n-hekzan, % 5 dietüeter+n-hekzan, dietileter) çözgenlerle kolon kromatografisi ile ayrılmıştır, n-hekzan ile alman fraksiyon gaz kromatografisi ile analiz edilmiştir. Ara fraksiyonlar (% 5 dietileter+n-hekzan, dietileter) metil esterlerine dönüştürülerek GC/MS sistemi ile incelenmiştir. Araştırma sonucunda; gül çiçeği ürünlerinden olan gül konkreti ve konkretten elde edilen gül absolüsünün çok sayıda bileşenden oluşan kompleks karışımlar olduğu tespit edilmiştir. Gül konkretinin benzer özelliklerini gösteren gülün subuhan destilasyon atığının n-hekzan ile ekstraksiyonundan elde edilen biyokonkret örneğinin de en az gül konkreti kadar değerli olduğu gözlemlenmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Gül konkreti, gül absohlsü, biyokonkret, GC, GC/MS JÜRİ: Prof. Dr. Mehmet TUTAŞ (Danışman) Prof Dr. Güler AYRANCI Prof. Dr. Tevfik BARDAKÇI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT INVESTIGATION OF ROSE CONCRETE BY CHROMATOGRAPHIC METHODS Filiz AYCI Master of Science Thesis, Department of Chemistry Adviser: Prof. Dr. Mehmet TÜTAŞ October 1999, 112 Pages In this study; physical properties of (refractive index and melting point) samples of rose absolutes, rose concrete and bioconcrete which are products of four different companies were determined. Additionally, rose absolutes which were produced from different company's products of concrete and bioconcrete by single stage and single- stage studies were analysed by gas chromatography. Stearoptens which are waste of absolutes were separated into three fractions by using different solvents which have different polarities (n-hexan, 5 % diethylether+n-hexan, diethylether). Fraction that was taken by n-hexan is analysed by gas chromatography. Other two intermediate fractions were converted to their methyl ester groups which were later analysed by GC/MS: As a result of this investigation it was determined that the rose absolutes and rose concrete produced from rose flower are complex compounds. It was observed that rose bioconcrete which is the residue of rose after steam destination and extraction by n- hexan has the same value of rose concrete. KEY WORDS: Rose concrete, rose absolute, bioconcrete, GC, GC/MS COMMTEE: Prof. Dr. Mehmet TUTAŞ (Adviser) Prof. Dr. Güler AYRANCI Prof. Dr. Tevfik BARDAKÇI n