Diabetes mellituslu hastalarda serum interlökin-1, interlökin-2, tümör nekroz faktörü-alfa sitokin düzeyleri ile serum tiroit peroksidaz antikor düzeyleri arasındaki ilişkilerin incelenmesi
The Investigation of the relationship between serum interleukin-1, interleukin-2, tumor necrosis factor-alpha cytokine levels and serum thyroid peroxidase antibody levels of the patients with diabetes mellitus
- Tez No: 133177
 - Danışmanlar: PROF. DR. CEVAT AYVALI, PROF. DR. METİN KIR
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
 - Yıl: 2003
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Ankara Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 62
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi DİABETES MELLÎTUSLU HASTALARDA SERUM İNTERLÖKİN-1, ÎNTERLÖKİN-2, TÜMÖR NEKROZ FAKTÖRÜ-ALFA SÎTOKÎN DÜZEYLERİ İLE SERUM TİROİT PEROKSİDAZ ANTİKOR DÜZEYLERİ ARASINDAKİ İLİŞKİLERİN İNCELENMESİ Halil Sinan VARDAR Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Biyoloji Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Cevat AYVALI Eş Danışman: Prof. Dr. K. Metin KIR ' Bu çalışmada, serum sitokin ve tiroit peroksidaz antikor (TPO-Ab) düzeylerinin değerlendirilmesi ile diabetes mellitusun (DM) immün ve endokrin sistem üzerindeki etkilerini göstermeyi amaçladık. Serum interlökin-lo (IL-la), interlökin-2 (IL-2), tümör nekroz fektörtt-o (TNF-a) ve serum TPO-Ab düzeyleri, tip 1 diyabetli hastalar (n=21), tip 2 diyabetli hastalar (n=34) ve sağlıklı kontrol grubunda (n=29) incelenmiştir. DM'li hastaların serum IL-la, IL-2 düzeyleri ile kontrol grubunun serum IL-la, IL-2 düzeyleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark olmadığı belirlenmiştir (p>0.05). DM'li hastaların serum TNF-a düzeyleri ile pozitif veya negatif olarak değerlendirilen TPO-Ab arasındaki korelasyon katsayısı (r), 0.323 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis THE INVESTIGATION OF THE RELATIONSHIP BETWEEN SERUM INTERLEUKIN-1, INTERLEUKIN-2, TUMOR NECROSIS FACTOR-ALPHA CYTOKINE LEVELS AND SERUM THYROID PEROXIDASE ANTIBODY LEVELS OF THE PATENTS WITH DIABETES MELLITUS Halil Sinan VARDAR Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Biology Advisers: Prof. Dr. Cevat AYVALI Co-adviser: Prof. Dr. K. Metin KIR* in this study, we aimed to reveal the effect of Diabetes mellitus (DM) on immune and endocrine systems by the evaluation of serum cytokine and thyroid peroxidase antibody (TPO-Ab) levels. Serum interleukin- la (IL-la), interleukin-2 (IL-2), tumor necrosis factor- a (TNF-a) and serum TPO-Ab levels were investigated in patients with type 1 diabetes (n=21), patients with type 2 diabetes (n=34) and healthy control group (n=29). it was determined that there was no statistically significant difference between serum IL-la, IL-2 levels of patients with DM and serum IL-la, IL-2 levels of control group.