Uzaktan sınav ve kimlik algılama sistemi (USKAS)
Distance examination and identity perception system
- Tez No: 133267
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HALİL İBRAHİM BÜLBÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
UZAKTAN SINAV VE KİMLİK ALGILAMA SİSTEMİ (Yüksek Lisans Tezi) Serbay KÖSECİ GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Aralık 2003 ÖZET Bilgisayar ve otomasyon teknolojisinin hızla gelişmesi sonucunda, günümüzde birçok uygulamada uzaktan kontrol sistemleri kullanılmaya başlamıştır. Bu bağlamda gerek okul yönetimi gerekse öğrenci işlerinin otomasyonunda kullanılan sistemler geliştirilmektedir. Bu çalışmada Uzaktan Sınav ve Kimlik Algılama Sistemi (USKAS) adıyla anılan bir sistem tasarlanmıştır. USKAS okulda veya sınıfta otomasyon için kullanılan bilgisayarlara ilave edilecek ek donanım ve yazılım bileşenleri ile mevcut okul otomasyonuna yeni işlevler kazandırmayı hedefleyen bir modeldir. Öğrencilerin devam durumlarının otomatik tutulmasını, sınavların elektronik ortamda uzaktan yapılmasını ve değerlendirmesini yöneten yazılım ve donanım sistemini kapsamaktadır. Bu işlevleri itibarı ile USKAS, okullarda rutin olarak yapılan işlere kolaylık getirmektedir. Bilim Kodu : 619.02.01 Anahtar Kelimeler : Otomasyon, Kontrol, Bilgisayar, Kimlik Tanıma Sayfa Adedi : 89 Tez Yöneticisi : Yrd. Doç. Dr. Halil İbrahim Bülbül
Özet (Çeviri)
DISTANCE EXAMINATION AND IDENTITY PERCEPTION SYSTEM (M.Sc. Thesis) Serbay KÖSECİ GAZI UNIVERSITY INSTUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY December 2003 ABSTRACT Today, with the growing of computer and automation technologies, distance control systems has started to be used in most of applications. Since such systems are needed in the schools, the systems benefited in the automation of both school administration and student affairs are being developed. In this study, a system named Distance Examination and Identity Perception System (USKAS) has been designed. USKAS is a model that aims to add supplementary functions by appending extra hardware and software components to the existing school automation. It includes an integrated hardware and software system that automatically keeps the students' attendance, makes the exams distant and online, and manages their evaluation. From these point of views, USKAS is thought to make such routine jobs easier. Science Code : 619.02.01 Key Words : Otomation, Control, Computer, Identitiy Perception Page Number : 89 Adviser : Assistant Prof. Dr. Halil Ibrahim Bülbül