Farklı durultma yardımcılarının meyve suyunun mineral profili üzerine etkisi
Effect of different clarifying agents on the mineral profile of fruit juice
- Tez No: 386309
- Danışmanlar: PROF. DR. AZİZ EKŞİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Durultma meyve suyu kalitesi açısından kritik bir işlem basamağı olup, durultma ajanlarıyla gerçekleştirilen bu proses sırasında meyve suyuna mineral geçişi olabilmektedir. Bu çalışmada; farklı kombinasyonlarda bentonit, jelatin, kizelzol ve kitosan gibi farklı durultma yardımcılarının ve filtrasyon kekindeki perlit ve kizelgur oranının meyve suyu mineral profili üzerine etkisi incelenmiştir. Denemeler elma ve nar suyu ile yürütülmüştür. Na, K, Ca ve Mg mineral bileşenleri miktarı atomik absorpsiyon spektrofotometresiyle belirlenmiştir. Bulgular; bentonitten meyve suyuna bentonit tipine göre farklılık göstererek, Na ve Ca geçebildiğini (p0.05). Ca geçişi, Ca-bentonit ve NaCa-bentonit uygulamalarında ortaya çıkmaktadır. Kizelzolün farklı konsantrasyonlarıyla gerçekleştirilen durultma uygulamaları elma suyu mineral profilini etkilememiştir (p>0.05). Kullanılan 3 farklı kitosan tipi, meyve suyundaki Ca, Mg ve K miktarını etkilemezken (p>0.05), bunlardan 1'i Na miktarının azalmasına yol açmıştır (p0.05).
Özet (Çeviri)
Clarification is a critical processing step for fruit juices quality. Clarifying agents used during this process could lead to leaching of number of minerals. In this study, effect of different combinations of different clarifying agents such as bentonite, gelatin, kieselsol and chitosan and the ratio of perlite and kieselguhr in press cake on fruit juice mineral profile were determined. Na, K, Ca and Mg content of apple and pomegranate juice were determined by atomic absorption spectroscopy. While bentonite used in the clarification did not affect the amount of Mg and K in apple juice, it increased Na and Ca leaching to the juice significantly (p0.05).