Otel işletmelerinde işgören eğitiminin yeri ve önemi (Bursa ili ve çevresinde örnek bir uygulama)
The Importance of personnel education at hotels (a practice in Bursa and its environment)
  1. Tez No: 133707
  2. Yazar: SELÇUK KAYA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA YAŞAR ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Turizm, Education and Training, Tourism
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Ill ÖZET Bu anket çalışması ile Bursa ilindeki turistik otel işletmelerinin personeline yönelik eğitim çalışmaları incelenmiştir. Eğitim faaliyetleri ile işgörenlerin uğrayacağı kazalar azaltılabileceği gibi, farklı olaylar karşısında nasıl davranmaları gerektiği, araç ve gereçleri daha iyi nasıl kullanabilecekleri, müşterilere daha iyi hizmetin nasıl sunulabileceği ve maliyetlerin nasıl azaltılabileceği gibi konularda da olumlu davranış edinmeleri sağlanabilecektir. Otel işletmelerinde personel eğitiminin işçi, işveren ve de devlet açısından pek çok faydası bulunmaktadır. Fakat bu faydayı sağlayabilmek için öncelikle kimlerin, nasıl ve hangi seviyede bir eğitime tabi tutulması gerektiği konusunda doğru tespitlerin yapılması gerekmektedir. Toplumun sürekli değişim halinde olması, bilim ve teknikteki gelişmelerin turizmi etkilemesi nedeniyle, yöneticiler, bu duruma uyum sağlayabilmek için personelini eğitme yoluna gitmektedirler. Yöneticiler, öncelikle eğitim ihtiyacının düzeyini ve niteliğini doğru olarak tespit etmelidir. İşgörenlerin hangi seviyede eğitime ihtiyaç duyduklarının tespit edilmesinden sonra, eğitim esnasında dikkat edilmesi gereken hususlar eğitimin başarısı için büyük önem taşımaktadır. Eğitim esnasında işgörenlerin motive olmaları sağlanmalı ve her birinin farklı özellikleri dikkate alınmalıdır. İşgörenler işe yeni başladığında eğitim faaliyetleri daha da büyük önem taşımaktadır. İşe yeni başlayan bir işgörenin hem işini öğrenmesi, hem de işyerindeki ortamı tanıması gerekmektedir. Bu da işgören üzerinde daha fazla stres yaratmaktadır. İşgörenlerin eğitimi esnasında birden fazla eğitim yöntemi uygulanırsa bu durum eğitim ile amaçlanan hedeflere daha çabuk ulaşmamızı sağlayacaktır.IV Otel işletmelerindeki sorunlar, bu sorunlara hazırlıklı olmakla, zamanında ve en az zararla çözülebilmektedir. İşgörenleri her türlü sorunlara karşı hazırlamak da ancak eğitim faaliyetleri ile mümkün olabilmektedir. Çalışmanın birinci bölümünde otel işletmelerinin tanımı, Türkiye'deki otel işletmelerinde işgörenlerin yeri ve önemi, otel işletmelerinde işgören eğitiminin tanımı ve önemi, otel işletmelerinde işgören eğitiminden beklenen yararlar, otel işletmelerinde personel eğitimine ihtiyaç duyma nedenleri ele alınmaktadır. Çalışmanın ikinci bölümde ise; otel işletmelerinde eğitim politikası belirlenirken nelere dikkat edilmesi gerektiği, eğitim ihtiyacının nasıl belirleneceği, işgörenlerin eğitiminde dikkat edilmesi gereken hususlar, işe yeni başlayan bir işgören için işe alıştırma eğitimi, çalışmakta olan personele uygulanabilecek eğitim yöntemleri, otel işletmelerinde örgütsel sorunlar ve eğitim konulan ele alınmaktadır. Alan çalışması ile de Bursa ilindeki turistik otel işletmelerinde personele verilen eğitim çalışmalarının durumu, personele yönelik eğitim çalışmaları uygulanıyorsa bunun hangi yöntemle yapıldığı, otellerin kaliteleri ile eğitim faaliyetlerinin uygulanması arasındaki ilişki, örgütsel sorunlar olan çatışma ve strese karşı yöneticilerin bakış açıları incelenmeye çalışılmıştır. Bursa ilindeki turistik otel işletmelerine bakıldığında, işletmelerdeki personele yeterli eğitim verilmediği, ayrıca eğitim verme görevini üstlenen yöneticilerin de farklı eğitim yöntemleri hakkında yeterli bilgiye sahip olmadıkları görülmektedir. Bursa ilindeki turistik otel işletmelerinde çalışan yöneticilerin, alanında çok bilgili ve eğitimli olmaları yeterli değildir. Yöneticiler bilgilerini çalışanlara nasıl aktarabileceklerini, bu amaçla hangi yöntemleri kullanabileceklerini de bilmeleri gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Personnel education which is given in hotel has many advantages for workers, employers and for a country. Some questions like who will take education facilities and how much must be solved for taking this advantages. Staffs in touristic hotels in Bursa can't taking sufficient education. However persons who are on duty for giving personnel education don't know different education methods. This view of tourism in Bursa is falling us to hopeless. Managers who are on duty on management of touristic hotels in Bursa must be knowledged about tourism and educated. Also managers must know how they can educate their personnel and which methods they can use. The development of community and the developments of science and technique are effecting tourism so that managers are trying to educate their personnel. Before starting to education limits and qualities must be determined exactly. After the limits of education determined, some rules which are very important while education facilities is given will be very important. The times of education at hotel, personnel must be motived and different features of each one must be cared. Education facilities will be very important when a person is going to start to a job at the first time. A person who has just started his job must learn his job and environment of working place. More than one education method must be used during the personnel training for arriving to the aim of education. The problems at hotels only can be solved in time and by less damage being prepared before. A workman can be prepared against to a problem with only by the education facilities.VI In the first part of this study; definition of hotels, importance of workers in hotels, definition of workers education and importance of it, expectations from the education of workers, why education is needed, the level of education of workers who are working in touristic hotels in Bursa are investigated. In the second part of this study, what will be noticed when the education policy is prepared, need of education how will be determined, what will be noticed during education of personnel, education of personnel who has just joined to job, education methods which can be used for personnel who are working before, organizational problems and education, changing engineering and education are investigated With the field study, education facilities which are given to personnel who are working in hotels in Bursa are investigeted. Also which methods are using while education facilities are given, is there a relationship between quality of hotels and education facilities are investigated.