Üniversitelerin resim-iş öğretmenliği lisansüstü programlarında yer alan derslerin karşılaştırmalı olarak değerlendirilmesi (1995-2001)
- Tez No: 133734
- Danışmanlar: PROF. DR. NİHAT BOYDAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Resim-İş Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
ÖZET Bu araştırmanın amacı, üniversitelerin“Resim-iş Öğretmenliği”lisansüstü programlarında yer alan derslerin tespit edilmesi, süreçte yer alan ders alanlarının, isim, tanım ve içeriklerinin, değerlendirilmesidir. Bu yolla öğretim elemanları, yetkililer ve öğrencilerin program konusundaki görüşleri ile lisansüstü programların planlanması, uygulanması, hedefleri arasında karşılaştırmalar yapılarak, programların yükseköğretimin amaçlarına erişme düzeyleri arasında anlamlı farklar olup olmadığım bulmaktır. Bunun yanında, bu araştırmadaki diğer amaç,“Resim-iş öğretmenliği”alanında uygulanan yeniden yapılandırma programının, lisansta gerçekleştirilmesi düşünülen amaç ve hedeflerinin, lisansüstü programlar yolu ile değerlendirilebilmesidir. Araştırmaya“Resim-iş Öğretmenliği”alanında lisansüstü programı uygulayan altı üniversite katılmaktadır. Anadolu Üniversitesi, Dokuz Eylül Üniversitesi, Gazi Üniversitesi Selçuk Üniversitesi, 19 Mayıs Üniversitesi, Marmara Üniversitelerinin 1995-2001 yıllan arasındaki lisansüstü programlan incelenmiştir. Marmara ve 19 Mayıs Üniversitelerinde doktora programlarının açılış yıllan sınırlılık dahilinde olduğundan, bu ikisi dışındaki dört üniversitede ayrıca görüşmeler yapılmıştır. Görüşmecilerin, 11 'i öğretim elemanı, ki bunlardan 6 sı yönetici 15' i de öğrencidir. Bu dört üniversitede toplam 26 görüşme yapılmıştır. Bu çalışma, nitel araştırma yöntemi kullanılarak yapılmıştır. Araştırmada yine nitel araştırma veri toplama yöntemlerinden faydalanılmıştır. Bunlar, görüşme, gözlem ve doküman incelemesidir. Nitel verileri toplama araçlarından ilki adı geçen altı üniversitenin“Resim-iş Öğretmenliği”lisansüstü programlarına ilişkin resmi dokümanlardır. Bu belgeler; ilgili enstitüdeki ders programlan, ders öğretim programlan, tez isimleri ve varsa tez özetleridir. İkinci kaynak, görüşme formlarıdır; öğretim elemanları ve öğrencilerle yapılan görüşmelerde bu formlar kullanılmıştır.Bu araçlara ek olarak enstitü belgelerine ulaşmada yaşanan güçlüklere ilişkin, gözlem formu hazırlanmıştır. Nitel veriler sayısallaştırılarak çizelgeler ve tablolar oluşturulmuştur. Öğretim elemanları, öğrenciler ve yetkililerle yapılan görüşme dökümleri üzerinde içerik analizleri yapılmıştır. Bunların resmi dokümanlar ile karşılaştırılmasında betimsel analizleri teknikleri de kullanılmıştır. Veri analizi sonuçlan, alandaki ağırlığın daha çok alan bilgisi derslerinde olduğunu göstermektedir. Bazı programlarda ise; uygulama atölyeleri ön plandadır. Üniversitelerin“Resim-iş Öğretmenliği”lisansüstü programlarının isimleri aynı olsa bile, müfredatları, amaç ve hedefleri ile alanın amaç ve hedeflerinin yapılandırılması bakımından programlar arasında farkların bulunduğunu görülmüştür. Eğitim Fakültelerinde gerçekleştirilen yeniden yapılanma programının amaçlan; öğretmen yetiştirme sistemini, özerk ve akademik bir yapı içerisine alarak bir bütünlük sağlanmaktır. Yeniden yapılanma bu yönüyle değerlendirildiğinde, yükseköğretimi kişilerin ve siyasi görüşlerin tekelinden çıkartarak, akademik kariyer sahibi bir öğretim kadrosuna kavuşmayı, ihtisaslaşmayı, araştırma ve yayın imkanlarına sahip olma bakımından olumlu gelişmeler. sağlamıştır. Ancak aynı yapılanmanın lisansüstü eğitim-öğretim aşamasındaki ihtiyaçları karşılayabilecek nitelikleri taşıyıp taşımadığı da tartışılmıştır. Konuya ilişkin yeterliklerin tespiti programların niteliklerinin karşılaştırılması ile yapılmıştır. Araştırmada elde edilen verilerin değerlendirilmesi neticesinde,“Resim-İş Öğretmenliği”lisansüstü programlarında atölye uygulamaları derslerinin, alan bilgisi dersleri içerisinde yer aldığı anlaşılmıştır. Yüksek öğretim kurulu' nca tespit edilen hedef ve amaçlan göz önünde bulundurarak bu dersin bilimsel araştırmalara sağlayabileceği katkının sınırlan değerlendirilmiştir. Özellikle ileri araştırma ve öğretmenlerin mesleki niteliklerim geliştirici derslerin etkinliğinin arttırılması, lisans bilgisinin üzerinde bilimsel ağırlıklı bir programın uygulanması hedeflenmelidir. Üniversite programlamadaki benzerlik veya farklılıkların değerlendirilmesinde, programların oluşturulmasında, gerçekçi amaç ve hedeflerden hareket edilmesi, lisansüstü eğitimin niteliği bakımından yararlı olacaktır.
Özet (Çeviri)
Summary The goal of this research is to evaluate both the lessons that are involved in post graduate programs of '^paint-work teaching“ and the lesson fields, names definitions and content of this process. By these way comparisons between the views of authorities and students about the program and the education staff with the planning, practice and goals of post graduate programs are made, in order to find out if there are meaningful differences between the levels of the programs to reach the goals of the higher education. Besides that, the other target of this research is being able to evaluate both the objectives in the field of ”paint-work teaching“ and the targets of this reconstructive program with post graduate programs. 6 universities that carry out the postgraduate program in at the field of ”paint work teaching“ are participating in this research. These 6 universities are Anadohi Universitry, Dokuz Eylül University, Gazi University, Selçuk University, 19 Mayıs University, and Marmara University. In the years 1995-2001 post-graduate programs of these universities have been researched. The opening years of the doctoral programs of Marmara University and 19 Mayıs University were within the limits, because of this, interviews were made with the 4 other universities. 1 1 people that were interviewed were educational staff, 6 were managers and 15 were students. In these 4 universities 26 interviews were made. This research was made by using a qualitative research method. One more time in this research qualitative data collection methods were used. These methods were interview, observation and the investigation of documents. The first of the qualitative data collecting tools were the official documents about ”paint-work teaching“ of the 6 universities that were mentioned. If these documents are at hand, they serve as summaries abut lesson programs, lesson education programs and thesis names. The second source is interview forms; these forms have been used during interviews of educational staff and students. In addition to these tools, because of the difficulty of attaining documents of the institution, observation forms have been prepared. By digitalizing qualitative data, multiplication tables and other tables have been formed. Content analyzes about the detailed presentation of the educational staff and the students have been made. Descriptive analyzing techniques have been used to compare these detailed presentations with official documents. Results of data analyzes demonstrate that the focus of the related field is more in lessons about field knowledge. In other programs practice workshops are of great importance. Even if the post-graduate program names of ”paint-work teaching“ arethe same at the universities, meaningful differences between the curriculum, the goals and targets and the structuring of the goals and targets have been noticed. The goal of the reconstruction program in educational faculties is to put the system of education for teachers in an autonomous structure and to provide a whole. If reconstruction is evaluated from this point of view, in order to gain educational staff with academic careers, to specialize and to have opportunities of research and publication, positive developments have been achieved by excluding high education from the monopoly of persons and political sights. But whether the same construction meets the needs of the post education-instruction has been discussed. The determination of the adequacies related with the subject has been made by comparing the qualities of the programs. The evaluation results shows that workshop practice lessons of ”paint-work teaching" license programs are located within the field of knowledge lessons. The limits of the contributions that these lessons could make for science researches have been evaluated by considering the targets and goals that have been determined by the High Education Committee. The goals are especially advanced research, functionally of lessons that improve the professional qualities of the teachers and practicing a program that makes a scientific emphasize to the license knowledge. From the point of view of the characteristic of the license program, it would be useful to start with realistic goals and targets while evaluating the similarities and differences between the university programs.