Ticari bankalarda kredi yönetiminin etkinliğinin artırılması ve uygulayıcıların eğitimine yönelik bir model önerisi
A Model suggestion aimed at increasing the effectiveness of credit management in commercial banks and the training of applicators
  1. Tez No: 133735
  2. Yazar: YAŞAR SOĞANCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEVZAT AYPEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bankacılık Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
ÖZET Ticari Bankaların fînansal sistem içerisindeki en temel işlevi fon akışını sağlamaktır. Bankalar bu işlevi yerine getirirken öncelikle müşterilerinden mevduat toplarlar, daha sonra ise topladıkları mevduatları kredi şeklinde fon talep eden müşterilerine verirler. Bankacılıkta kredi kavramı, belli bir süre sonunda geri alınmak üzere verilen borç anlamına gelmektedir. Bu borç iki türlü verilmektedir; nakdî ve gayrinakdî. Nakdî kredide banka müşterisine borç olarak nakit para vermekte, gayrinakdî kredide ise müşterisine itibarından faydalanma sağlamaktadır(örneğin, teminat mektubu, aval, akreditif gibi). Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerde firmaların fon ihtiyacım karşılayabilmesi için kredi kullanması zorunludur. Bu zorunluluk, ticari bankaların fînansal sistem içerisinde ne kadar önemli bir işleve sahip olduğunu göstermektedir. Ticari Bankalar kredi verirken hem kar elde amacını güderler, hem de fînansal sistemin sağlıklı şekilde işlemesine katkıda bulunmuş olurlar. Türkiye'de bir çok ticari banka müşterilerine uygun şartlarda kredi sağlamak için rekabet içine girmişlerdir. Bu ekonomik durum için olumlu bir gelişmedir. Bu araştırmada daha çok, kredi, kredilendirme süreci, kredi yönetimi ve kredi personelinin eğitimi ile ilgili bilgiler verilmiştir. Araştırma temel olarak üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, kredinin tanımı, unsurları ve türlerinden bahsedilmiştir, ikinci bölümde, kredilendirme süreci diye adlandırdığımız kredi başvuru işlemlerinden laedinin dönüş aşamasına kadar olan süreçten detaylı olarak bahsedilmiştir, ikinci bölümde ayrıca, etkin bir kredi yönetiminin nasıl olması gerektiğine değinilmiştir. Üçüncü ve son bölümde, bankanın kredi riski ile karşı karşıya kalmaması için kredi personelinin ne şekilde eğitilmesi gerektiği anlatılmıştır. Sonuç kısmında araştırmanın tümüne ilişkin genel bir değerlendirme yapılarak kredi yönetiminin önemi üzerinde bir kez daha durulmuştur.
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT Basics function of the commercial banks in financial system is provide to fund flow. While banks are carrying Out this function, they firstly gather deposites from their clients and then they give them as a credit to the clients who demand fund. In banking the term credit means, a loan which will be taken back after a time period. This loan has two types; cash and uncash credit. In cash credit, bank gives its clients cash money as a loan, m uncash credit clients use the advantages of the banks esteem(for example, letter of guarantee,aval, letter of credit etc). In developing countries like Turkey, firms must use credit in order to meet fund need. This sitution shows the importance of commercial banks' function in financial system. The aim of giving credit by the commercial banks is either to obtain profit or to give help to reliable functioning the financial system. Many commercial banks in Turkey, are competing each other to obtain credit in reasonable terms to their client. This situation is positive improvement for economics. In this study, information about credit, period of credit, credit management and education of the personnel from credit department was given. This study constitutes from three chapters, m the first chapter, definition and aspect of credit and credit types were investigated in details. In the second chapter, period of credit was described. This period starts with credit application, ends with back payment of credit on maturity date. What is required for the effective credit managament was also emphisized in this chapter. In the third and the last chapter, information reletad to the education of the personnel from credit department was given. This is necessary for the bank not to face up with credit risk. In conclusion part, a general evaluation about the whole study was made.