İşletmelerde matriks organizasyon ve matriks organizasyon yapısının takım başarısına etkisi üzerine bir araştırma
Matrix organizatiom in companies and a study about the effect of matrix organization structure to the team success
  1. Tez No: 133775
  2. Yazar: SAADET EBRU ERGÜNAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİROL BUMİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
95 ÖZET Matriks organizasyon ve takım çalışması, ülkemizde yönetim sistemlerinde son yıllarda uygulanmaya başlayan yeni kavramlardır. Bu araştırmada, matriks yapı ile örgütlenmiş bir işletmede takım çalışmasının kullanılmasından ne gibi olumlu ya da olumsuz sonuçların ortaya çıktığı hakkında açıklayıcı bilgiler vermek amaçlanmıştır. Üç bölümden oluşan çalışmanın birinci bölümünde, konuyu kavramak ve konu ile ilgili genel bilgi vermek için organizasyonun tanımı ve organizasyon yapılan açıklanmış ve matriks organizasyon yapısı hakkında daha detaylı bilgi verilip matriks organizasyon yapısına geçiş nedenleri ve aşamaları anlatılmıştır. Daha sonra da matriks yapıyı daha iyi irdeleyebilmek için bu yapının özelliklerine, sağladığı avantajlara ve neden olduğu dezavantajlara değinilmiştir. İkinci bölümde, matriks yapının takım başarısına etkisini ölçmeden önce takımın tanımı yapılmış, takım çalışmasına geçiş nedenleri anlatılmış, takım ve grup arasındaki farklar incelenmiş, takım çalışması türleri açıklanmış ve yüksek performanslı takımların özelliklerine değinilmiştir. Son bölümde yani uygulama bölümünde ise, ilk olarak; matriks organizasyon prensibine göre yapılanan TAI (Tusaş Havacılık ve Uzay SanAŞ.)'nin organizasyon yapısına ait genel bilgiler verilmiştir. Daha sonra matriks organizasyon yapısının takım başarısına etkilerini konusundaki görüş ayrılıklarını saptamak için şirkette çalışanlara anket uygulaması yapılmıştır ve anket sonuçları değerlendirilerek çeşitli önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
96 SUMMARY Matrix organization and team working are new concepts which has been applied in management systems atrecent years in our country. In this study, it has been purposed to give explanatory informations about the positive or negative results of using team working in the company which has been organized with matrix structure. In the first part of the study which consists of mainly three parts, to comprehend the topic clearly and to give general information about the subject, the description and the structures of the organizations has been explained and by giving detailed informations about the matrix organization structure, the reasons and steps why has been passed to the matrix organization has been expressed. And then, to examine the matrix structure better, it has been touched to the specialities, the advantages and the disadvantages of this structure. In the second part, before discussing the effect of the matrix structure to the team working, team's definition has been given, the reasons of transition to the team working has been explained, the differences between team and group has been examined, sorts of team working has been expressed and high performance teams' specialities has been considered. In the last part or in other words in application part, firstly general informations about the TAI (Tusas Aerospace Industries, Inc. )which has been constructed according to the matrix organization principal has been offered. And after that to see the effects of matrix organization structure to team success, inquiries are performed to the members of the company and by evaluating the inquiries, some comments are offered.