Giysi koleksiyonunun projelendirilmesi ve yönetimi
The Project of the clothes collection and management
- Tez No: 133867
- Danışmanlar: PROF. DR. TUBA VURAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Giyim Endüstrisi, Clothing Industry
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Giyim Endüstrisi ve Giyim Sanatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 186
Özet
181 ÖZET Globalleşen dünya ekonomisi, her geçen gün rekabeti artan iç ve dış pazarlar, ürünlerde ve üretim yöntemlerinde değişimi zorunlu kılmaktadır. Hazır Giyim Sektörü de, Türk ekonomisindeki ihracat payı yüksek sektörlerden biri olarak bu değişimi yakından takip etmek zorundadır. Fasoncu profilden çıkarak, tasarlayan ve üreten marka olabilmek için tüm değişimleri takip etmek, yeni teknolojileri kullanmak, dünya pazarlarındaki yerini kendisi oluşturmak zorundadır. Hazır giyim işletmeleri yaratıcı ve eğitimli insan gücü kaynaklarını, kendi parasal ve teknolojik kaynaklarını ve bunlarla uyumlu, etkin, verimli sonuçlara ulaşabilmek içinde zamanını iyi kullanmalıdır. Bu kaynakların ve zamanın iyi değerlendirilebilmesi zaman - bütçe - sonuç üçgeni çerçevesinde, bilimsel ilke ve prensiplere bağlı kalarak hazırlanacak projeler ile mümkündür. Yeni teknolojiler kullanılarak hazırlanacak projelerin yanı sıra, üretilecek ürünlerin özgün tasarımlardan oluşan koleksiyonlar içinden seçilmesi, işletmelerin kendi moda - markalarını oluşturabilmesi için önemli bir unsurdur. Bir giysi koleksiyonunun bilimsel ilke, prensipler doğrultusunda projelendirilmesi ve yönetiminin yapılabileceğini ortaya koymak ve örnek olması amacıyla hazırlanan bu çalışma beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde; çalışma konusunun neden, önem ve amacının belirtildiği giriş bölümü yer almaktadır. İkinci bölümde; proje, proje hazırlama, yönetme ve genel işlemler, projeyi oluşturma aşamaları, Hazır Giyim Sektörünün durumu, yeni - özgün182 koleksiyon hazırlama aşamaları ve bu aşamaların bilimsel bir yöntem ile projelendirilmesi konuları ile ilgili bilgiler verilmiştir. Üçüncü bölümde; yapılan çalışmanın materyali ve araştırma- uygulamada izlenen yöntem sunulmuştur. Dördüncü bölümde ise; Hazır Giyim Sektörüne yönelik örnek bir uygulama yapılmıştır. Burada sektöre yönelik olarak ve tamamı bilimsel yöntemler takip edilerek hazırlanan proje ve projeye bağlı olarak model tasarımı, kalıp tasarımı, iş tasarımı aşamalarından oluşan koleksiyon hazırlama faaliyetleri yer almaktadır. Ayrıca hazırlanan koleksiyonun, üretim aşaması da projelendirme çalışması içinde planlanarak uygulanmıştır. Giysi koleksiyonunun projelendirilmesi ve yönetimi ile ilgili ön planlamalar, hesaplamalar ve detaylar hazırlanarak elde edilen tüm veriler Project 98, proje hazırlama ve yönetme yazılım programına aktarılmıştır. Beşinci ve son bölümde ise; hazırlanan giysi koleksiyonunun projelendirilmesi ve uygulanması ile ilgili sonuçlar ve konuya ilişkin öneriler yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
183 SUMMARY Globalisation of world economy and day by day increasing competition in and out marketing, makes changes in products and production technology compulsory. Ready Made Clothing Sector have to following this changes closely as the one of the best leading sectors of export in Turkish economy. In order to become member in the world economy, instead of not to be stripped woollen clothing sector, Turkish economy have to follow all the changes and use the new technologies. Ready Made Clothing manufacturers must make an effective use of their creative and educated human resources, their financial and technologic resources, and harmonious these their time to gain efficient satisfactory results. In the frame of time - budget - result triangle, it is only possible with the scientific principles for the best evaluation of these resources and time. For the manufacturers, it is an important factor to choose their products from their characteristic creations with the use of the new technologies in order to create their own fashion and trademarks. This study which consists of 5 chapters, brings into an action that a clothing collection can be designed, managed with the scientific principles. In the first chapter, the result, importance and aim of the case study is included. In the second chapter, a knowledge of project, project preparation, management and general routines, stages of creation of the project, condition of Ready Made Clothing Sector, stages of creation of the collection and the designing the stages with the scientific principles is included.184 In the third chapter the methods of material of the subject and the ways of research - application is put forward. In the fourth chapter, a sample application is done which is aimed to Ready Made Clothing Sector. In this section, aiming the sector, a fully scientific methods is followed by preparing the project, modelling of the project, modelling of duty order. Separately, the production stage of the project is planned and applied in this chapter. Project 98 programmer is used while preplanning, planning, management, calculating, detailing and application stages of the project. In the fifth and the last chapter, the conclusions and proposals are done for the modelling and application of the collection.