Terörle mücadelede halkla ilişkiler
Public relations on combatting terrorism
  1. Tez No: 133866
  2. Yazar: MAKSUT KARAL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. Y. DİLEK ERTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Kamu Yönetimi, Public Relations, Public Administration
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
ÖZET Türkiye uzun yıllar değişik tür ve şiddetteki terör hareketleriyle mücadele etmek durumunda kalmış ve hala mücadele etmektedir. Sürdürülen askeri mücadelelerin başarısı ne kadar yüksek olursa olsun, terör hareketlerinin tamamen sona erdirilmesi mümkün olmamıştır. Bu noktada gözardı edilmemesi gereken husus, askeri mücadelenin halkın katılımıyla desteklenmesinin kesin sonuç için vazgeçilmez olduğudur. Terörle mücadele konusunda yüksek bir tecrübesi olan Türkiye'nin, halk desteğinin sağlanması konusunda yeterli altyapıyı oluşturamadığı görülmektedir. Ancak, bu konuda da önemli aşamalar kaydedilmeye başlanmıştır. Halkın desteğinin sağlanması, halkla ilişkiler kavramının her yönüyle iyi algılanmasıyla mümkün olacaktır. Halkla ilişkiler kavramı, kısaca yönetim organizasyonları ile yönetilenlerin iyi bir diyalog içerisinde olmasını öngörmektedir. Bireylere herhangi bir işi yaptırabilmenin başlıca üç yolu vardır: Zorla, para ile ve ikna ederek. Burada, önemli olan işlerin süreklilik arz etmesi ise, bireylerin ikna edilerek ve inandırılarak desteklerinin alınması gerekmektedir. Halk desteğini sağlamak isteyen yönetim organizasyonlarının, sahip olması gereken özelliklerin başında; yasalara uygun hareket edebilme ve tarafsızlık gelmektedir. Bir üçüncü özellik daha vardır ki, bu hepsinden daha önemlidir: İnanılır olmak. Yönetim organizasyonları, terörle mücadelede halk desteğini sağlayabilmek için, kitle iletişim araçlarını çok iyi kullanmak zorundadır. Özellikle yüz yüze-birebir iletişim bu noktada çok önemlidir. Fakat, kitlelere hitap edebilecek vasıtalar olması bakımından televizyon, radyo ve gazeteyi de ayrıca belirtmek gerekir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT For years, Turkey has been fighting with terrorism which includes many kinds of violations. Regardless of being succesfull in combatting terrorism with militarist tactics, we could not stop terrorism completely. One thing we should always remember is that providing public support in this fight is mandatory for a definite solution. It is seen that Turkey could not do anything in providing public support inspite of having experience in fighting with militarist tactics. In order to provide public support, we should understand all aspects of public relations. Public relations means briefly: administration and public have to have a good dialog. There are three ways to make people do something : force, money and persuasion. In order to fight with terrorism continiously, we have to make them convinced to get their support. The first thing to do for an administration which try to get public support is standing in the circle of regulation and secondly is being neutral. The third, the most important one, is being credible. Administration should know how to use mass media to get public support. Particularly, two-way communication is very important at this point. However, no one can deny the importance of television, radio and newspaper.