Fen bilgisi ders kitaplarının değerlendirilmrisinde kriterlerin belirlenmesi: Analiz ve öneriler
Determination of the criterions for science textbooks evaluation: Analyze and proposals
  1. Tez No: 133887
  2. Yazar: TÜLAY KABADERE
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞENOL BAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 196
Özet
FEN BİLGİSİ DERS KİTAPLARININ DEĞERLENDİRİLMESİNDE KRİTERLERİN BELİRLENMESİ: ANALİZ VE ÖNERİLER (Yüksek Lisans Tezi) Tülay KABADERE GAZI ÜNİVERSİTESİ EĞİTİM BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ankara-2003 ÖZET Son yıllarda eğitim teknolojilerindeki gelişmeye paralel olarak yeni eğitim materyalleri üretilmesine, programların çağdaş bir bakış açısına yönelmesine rağmen ders kitapları, hâlâ bilgi edinmenin en önemli ve en kolay ulaşılabilen kaynağı olarak yerini korumaktadır. Bu anlamda kullanılan kitabın niteliği daha da önemli olmaktadır. Bu açıdan bakıldığında ders kitaplarının değerlendirilmesi ve seçiminde objektif bir yol izlenmesi gerektiği de açıktır. Bunun sağlanabilmesi için ders kitaplarının değerlendirilmesine yönelik bazı kriterler bulunmalıdır. Ülkemizde ders kitaplarını değerlendirme alanında sistematik bir çalışmanın yapılmadığı görülerek böyle bir çalışmaya başlanmıştır. Çalışma; fen bilgisi ders kitaplarım değerlendirme sürecinde kullanılabilecek orijinal bir ölçek geliştirmeyi ve bu ölçek yardımıyla fen bilgisi ders kitaplarının içerik analizini gerçekleştirmeyi hedeflemektedir. Bir fen bilgisi ders kitabında bulunması gereken kriterlerin tespiti için yurt içinde ve yurt dışında yapılan çalışmalar taranmış ve fen bilgisi ders kitabında bulunması gereken kriterler belirlenmiş; bunlar, beş başlık altında toplanmıştır. Bu başlıklar; Okunabilirlik, Öğretmen ve Öğrenciye Rehberlik, İçerik, Görünüş ve Konuların Sunuluşudur.Belirlenen kriterlere öğretmen ve öğrencilerin katılıp katılmadıklarını belirlemek amacı ile öğretmen ve öğrenci anketleri düzenlenmiştir. Hazırlanan anketler Ankara ili Yenimahalle ve Çankaya ilçelerinden rastgele seçilen üç ilköğretim okulu öğrencilerine, yine bu okulda görev yapan fen bilgisi öğretmenlerine, Talim Terbiye Kurulu Başkanlığı Eğitim Araştırmaları Merkezinde görev yapan öğretmenler ile yine aynı kurumda görev yapan fen bilgisi ders kitabı yazarlarına uygulanmıştır. Anketlerden elde edilen sonuçlar doğrultusunda fen bilgisi ders kitaplarım değerlendirme ölçeği oluşturulmuştur. Oluşturulan ölçek ile MEB 6. sınıf fen bilgisi ders kitabının ilk ünitesi olan“Canlının İç Yapısına Yolculuk”ünitesi ders kitabının analizi için oluşturulan komisyon tarafından değerlendirilmiştir. Bu çalışma bulguları ile fen bilgisi öğretmenlerine, Talim Terbiye Kurulu Başkanlığı kitap inceleme komisyonlarında çalışan öğretmenlere, ders kitabı yazarlarına ve üniversitelerde fen bilgisi öğretmenliği dalında eğitim gören öğrencilere çalışmalarında ışık tutmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Ill DETERMINATION OF THE CRITERIONS FOR SCIENCE TEXTBOOK EVALUATION: ANALYZE AND PROPOSALS (Master of Science Thesis) GAZI UNIVERSITY DEPARTMENT OF EDUCATIONAL SCIENCE ABSTRACT Over the last decade, parallel to the developments and innovations in the education technology, new education materials have been produced and education programs have been directed into more contemporary direction. However, even today, textbooks still survive as the most important and accessible source of acquisition of the existing information. Given this fact, the characteristics of a textbook have become even more important. Once looked from this perspective, it is clear that one should follow an objective way in the evaluation and selection of the textbook. To this end, it is required to have some basic criterion in the textbook- evaluation process. The motivation behind this study is the fact that there has been no systematic work in the area of the textbook-evaluation. This study aims to develop an original scale, which can be used in the evaluation process and the content analysis of science textbooks. Both the domestic and foreign literature has been reviewed in order to see basic required criterion for a science textbook. These criterions have been determined accordingly and summarized under five sections. These sections are found to be as follows: readability, guidance to teachers and students, content, appearance and presentation of the material. In order to see whether teachers and students agree with these pre-determined criterions or not, a survey has been prepared for students and teachers. These prepared surveys have been applied to students and teachers of science education in the randomly selected three schools in two counties of Ankara: Yenimahalle andIV Çankaya. These surveys have been applied to teachers and science-textbook authors working in the Education Research Center in Talim Terbiye Kurulu as well. In the direction of the results obtained from these surveys, the science- textbooks evaluation form has been constructed. A commission constructed to analyze the science-textbook has evaluated the first chapter of the science textbook published by National Ministry of Education“Travel to the Inside Structure of the Living”. This present study aims to shed light on the teachers working in science education, and textbook examination commission in Talim Terbiye Kurulu, the textbook authors and students studying in the science education departments in universities.