Yozgat ili halk eğitim merkezlerinde açılan nakış kurslarına katılan kursiyerlerin kurs programlarına ilişkin görüşleri
The opinions of trainee attending to embroidery course in Yozgat puplic education center about the course program
  1. Tez No: 397382
  2. Yazar: ÖZLEM GÖÇÜRÜCÜ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. YAKUDE DEVELİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: El Sanatları Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Nakış Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Yapılan bu çalışmanın konusu Yozgat İli Halk Eğitim Merkezlerinde Açılan Nakış Kurslarına Katılan Kursiyerlerin Kurs Programlarına Katılmalarını Güdüleyen Etmenler ve Kurs Programlarına İlişkin Görüşleridir. Kursiyerlerin bu kurslara ilişkin görüşleri alınarak halk eğitim merkezleriyle ilgili eğitim ihtiyacı saptanmaya çalışılmıştır. Bu araştırma beş bölümden oluşmaktadır. Giriş kısmını içeren birinci bölümde çalışmanın problem, amaç, önem, varsayım, sınırlılık ve tanım bölümleri açıklanmıştır. Araştırmanın genel amacı; Yozgat İli Halk Eğitim Merkezlerinde açılan nakış kurslarını saptamak, bireylerin bu kurs konularına katılımlarını güdüleyen etmenleri belirlemek ve çalışmada Halk Eğitim Merkezlerinde açılan kurs programlarına ilişkin görüşlerinin değerlendirilmesidir. Yaygın eğitim, halk eğitim, halk eğitimlerin kapsamı, ilkeleri, kurs programlarının anlatıldığı ikinci bölüm kavramsal çerçeve adı altında toplanmıştır. Bu araştırma betimsel bir araştırmadır. Araştırmanın evrenini; Yozgat ili Halk Eğitim Merkezleri'nde açılan nakış kurslarına devam eden kursiyerler örneklemini ise; Yozgat ili merkez ilçelerindeki Halk Eğitim Merkezlerinden Akdağmadeni, Sorgun ve Saraykent Halk Eğitim merkezlerinde 2012-2013 öğretim yılında açılan nakış kursları ile bu alandaki kurslara katılan 110 kursiyer oluşturmaktadır. Veri toplama aracı olarak konu ile ilgili kaynak tarama yapılarak incelenmiş ve anket oluşturulmuştur. Kapalı uçlu 37 adet sorudan oluşan anket formu yüz yüze görüşme tekniği kullanılarak araştırmacı tarafından bireylere uygulanarak veri toplanmıştır. Bilgisayara aktarılan veriler üzerinden gerekli istatistiksel çözümlemeler için SPSS 16.0 (Statistical package for socialscienses) programından yararlanılmıştır. Bulgular kısmını oluşturan dördüncü bölümde ise, bireylerin demografik özellikleri, kurs ve kurs öğreticilerine ilişkin bakış açıları, kurs ortamının fiziki özellikleri, kurs programları ve istihdama yönelik düşünceleri hakkında bilgileri alınmış ve çıkan sonuçların yorumları yapılmıştır. Anketlerin değerlendirilmesi sonucunda elde edilen verilerden; Yozgat ili ve ilçelerinde bulunan nakış kursuna katılan kursiyerlerin çoğunluğunun 19-24 yaş arasında, ortaokul mezunu ve bekâr bireylerden oluştuğu anlaşılmaktadır. Kursiyerlerin herhangi bir işte çalışmadığı, ayrıca nakış kursuna daha önceden de katıldıkları bunu kuran kursu, kuaförlük ve bilgisayar kurslarının izlediği görülmektedir. Nakış kursunu seçme nedenlerinin sorulduğu soruya kursiyerlerin verdiği cevaplardan boş zamanlarını değerlendirme ve günlük yaşamlarına farklılık katmak istedikleri ayrıca geleceğe dönük ekonomik yaşamlarına canlılık katmak istedikleri görülmüştür. Araştırmaya alınan bireylerin çoğunluğunun en çok aileden, kurs öğretmeni ve kurs arkadaşlarından destek gördüğü, çevrenin ise kurslara talep konusunda zayıf kaldığı anlaşılmıştır. Çevre daha çok popüler olan kurslara (bilgisayar, İngilizce v.s.) etki etmektedir. Bireylerin çoğunluğu öğrenim açısından kurs sürelerinin yeterli olduğunu belirtirken, yeterli olmadığını düşünen bireyler ise zamanın kısa olması nedeniyle öğrenmede zorluk çektiklerini ifade etmişlerdir. Bu faaliyetlere katılan bireylerin büyük oranda kurslarda beklentilerinin karşılanmadığı, karşılanamama nedenleri arasında araç gereç eksikliğinden, konuya ayrılan sürenin yetersiz olmasından, yeterince uygulama yapamamadan ve kişilerin zaman zaman sağlık sorunları yaşamalarından kaynaklandığı saptanmıştır. Nakış kursunu açan öğreticilerin kendi alanları ile ilgili kurslar açtıkları ve bu açılan kursların içeriğinin çoğunlukla kursiyerlerin kendi seviyelerine uygun olduğunu göstermektedir. Bireylerin istihdamın önemini benimseyerek kurs seçiminde bilinçli oldukları düşünülmektedir. Araştırmacının gözlemlerinden elde edilen verilerden bireyler için kurs bitirme belgesinin büyük önem taşıdığı fakat bunu sonraki hayatlarında uygun şekilde kullanma imkânı bulamadıkları görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The topics of this research are The Factors Motivating The Trainees Taken Part In Embroidery Courses In The Public Educatıon Centers Of Yozgat Province and Their Jud gements About Course Programmes. By contulting the trainees opinions on these courses educational needs for public education centers have been tried to be determined. This research have five parts. In the first chapter including entering part; problem, aim importance, assumption, limitation and definition parts of this work have been explained. The fundamental aim of the research; to fix the embroidery courses opened in the public education centers of Yozgat, to define the factors motivating the individuals participation in this course topics, to evaluate their judgement about the course Schedule opened in the public education centers. The second part which is explained the course schedules, their principles, embrace of public education, public education, mass education has been named as conceptual frame. This investigation is a descriptive research. The system of inquiry is formed the trainee entering into embroidery courses opened in the public education centers at Yozgat; the sampling of the research is formed 110 trainees participated in the courses of this field and embroidery courses opened in 2012-2013 academic year in Saraykent, Sorgun, townships of Yozgat. Source search has been examined about the topic as a collection of data tool and the questionnaire has been formed. The questionnaire consisting of 37 pieces of closed-ended questions have been applied to the individuals by using face to face interview technique and the data has been collected. For necessary statistical analysis at the data conveying to the computer, SPSS programme has been benefitted. In the fourth part consisting of the findings, the individuals judgements on their demographic features, their opinions of courses and teachers, the physical properties of the course surroundings, their judgements about course Schedule and emplayment have been got, information and the conclusion of search has been commented. It is understood from the questiannaire that the majority of trainees entering into embroidery courses at Yozgat and it is townships are about 19-24 years old and groduated from secondary school and single individuals. It is found that the trainees have not worked any accupation and also they took part in embroidery courses previously, followed by Quron Course, hairdressing course and computer course. When the trainees are asked, why they have chosen the embroidery course, ıt is determined that they have wanted to size up their free time, to differentiate their daily lives and to renew their economical lives. It is understood that the majority of the individuals entering into the search have mostly supported from their families, course teacher and course friends; and also the environment has impaired about demanding to course. The surrounding affect to most popular courses (computer, English etc) The individuals thinking non sufficient have expressed that they are difficulty in learning because of time limitation while most of the individuals taking part in these activities have not been met their expectations. The reason results from the lack of enough tools, time limitation of the topic, not being sufficient practice and individuals health problems. It means that the instructives opening the embroidery courses have opened the feature related to their fields and the contents of these courses mostly fit the levels of the trainees. It is thought that the individuals seriously take up the importance of emplayment and they become conscious of election course. It is seen from the observation of the researcher that the course certificate has a big importance for individuals but they have not found opportunity for using this certificate effectively outside the course.