Coğrafya öğretiminde 4MAT öğretim sisteminin lise coğrafya derslerindeki başarı ve tutumlar üzerine etkisi
The Effects of the 4MAT system of instruction on acedemic achievement and attitude in the school geography courses
  1. Tez No: 133919
  2. Yazar: HİLMİ DEMİRKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEMALETTİN ŞAHİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 318
Özet
ÖZET Bu çalışmanın amacı, 4MAT Öğretim Modeli'nin lise 1. sınıf coğrafya dersi iklim ünitesinin öğretiminde öğrencilerin coğrafyaya yönelik tutum ve başarılan üzerindeki etkisini araştırmaktır. Aynı zamanda, öğrencilerin öğrenme stili özellikleri ile iklim ünitesi başarı puanlan ve coğrafyaya yönelik tutum puanlan arasındaki ilişki saptanmaya çalışılmıştır. Araştırma, tarama ve deneysel desende olmak üzere iki boyutta gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın tarama boyutuna ilişkin verileri toplamak için Coğrafya Tutum Ölçeği, Ankara Lisesi 1. sınıf öğrencilerinden 87. kişiye; Öğrenme Stillerine Dayalı Öğretimi Belirleme Ölçeği, Ankara merkez ilçe sınırlan içerisinde kalan sekiz resmi genel lisede öğrenim gören 500 öğrenciye uygulanmıştır. Veri analizi için frekans, yüzde ve aritmetik ortalama kullanılmıştır. Öğrencilerin yaklaşık %75'inin coğrafya dersine yönelik olumlu bir tutum içerisinde oldukları görülmüştür. Coğrafya öğretmenlerinin öğrencilerin öğrenme stillerine uygun öğretimi ara sıra düzeyinde yaptıkları belirlenmiştir. Deney grubu öğrencilerinin %42.7'sinin Analitik Öğrenen, %25.8'inin İmgesel Öğrenen, %23.6'sının Sağ Duyulu Öğrenen ve %7.9'unun Dinamik Öğrenen olduğu belirlenmiştir. Araştırmanın deneysel boyutu, 168 lise 1. sınıf öğrencisi üzerinde uygulanmıştır. 89 öğrenciden oluşan deney grubuna 8 hafta (16 ders saati) boyunca coğrafya dersi iklim ünitesi, 4MAT Öğretim Modeline dayalı olarak öğretilmiş; 79 öğrenciden oluşan kontrol grubu öğrencilerine ise aynı ünite ders kitabına dayalı geleneksel öğretim yöntemleri kullanılarak öğretilmiştir. Öğrencilere program öncesinde ve sonrasında coğrafya tutum ölçeği ve iklim ünitesi basan testi öntest- sontest olarak uygulanmıştır. Ayrıca, öğrencilerin Öğrenme stillerini belirlemek için Kolb'ün Öğrenme Stili Envanteri uygulanmıştır. Verilerin analizi için t-testi, Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) ve Çift Yönlü Varyans Analizi uygulanmıştır. Araştırmada, deney grubu öğrencilerinin sahip oldukları öğrenme stillerinin cinsiyete göre farklılaşıp farklılaşmadığı incelenmiş, sonuçta öncelikli öğrenmeII stillerinin cinsiyete göre farklılaşmadığı belirlenmiştir. Kontrol grubu öğrencilerinin öncelikli öğrenme stillerinin de cinsiyete göre farklılaşmadığı ortaya çıkmıştır. Deney grubu öğrencilerinin coğrafya dersine yönelik tutumlarına ilişkin görüşlerinin öncelikli öğrenme stillerine göre farklılaşmadığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
rv ABSTRACT The purpose of this study was to investigate the effect of the 4MAT teaching system on students' attitudes towards and success in geography during teaching Climate and Atmosphere of a 9th grade geography course. Also, a possible relationship between students' learning styles and their success in this course unit and attitudes towards geography has been investigated. The data for this study were gathered through a survey instrument and an experimental design. The geography attitude scale was administered 87 9th grade students in Ankara High School.“LSI”was administered to a total of 500 students in 8 public general high school in Ankara. A descriptive statistics was obtained in data analysis. The data reveals that 75% of the students had a positive attitude towards the geography course. It was also determined that the geography teachers infrequently employed teaching methods that are suitable for students' learning styles. The data also revealed that 42.7% of the students preferred the analytic learning style, while 25.8% imaginative learning style, 23.6% common sense learning style, and 7.9% dynamic learning style. 168 students were involved in the experimental part of the study. The students were randomly grouped into the experimental and control groups. The experimental group was consisted of 89 students and the Climate and Atmospher unit of the course was taught to them in accordance with the 4MAT teaching system during an 8 week period, a total of 16 class hours. On the other hand, the control group was consisted of 79 students and were taught the same unit according to the traditional method. The geography attitude scale and a Climate geography achievement test were administered to the students as both pre and post-tests before and after the unit. Additionally, Kolb's Learning Styles Inventory was administered in order to determine students' learning styles. In the data analysis t-test, one way ANOVA, and both ways analysis of variance (repeated measures) were used.An examination of the relationship between gender and preferred learning styles showed that there is no gender specific preferred learning style in both experimental and control groups. Students' attitudes towards the geography course, in the experimental group, did not reveal a difference according to their preferred learning styles.