Ankara ili merkez ilköğretim okulları 4 ve 5. sınıflarda fen bilgisi öğretiminde kullanılan yönetemler ve karşılaşılan sorunlar
The Problems that are encountered and the methods that are used in the science lesson on the 4th and 5th classes in grovernmental school in Ankara region
- Tez No: 133935
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HALİL DİNDAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
11 ÖZET Bu araştırma, ilköğretim okulları 4 ve 5. sınıflarda Fen Bilgisi dersini yürüten öğretmenlerin kullandıkları yöntemlerin, öğretmenlerin mezun oldukları okul türüne, mezun oldukları bölüme, mesleki kıdemlerine ve HÎE kursu alma durumlarına göre farklılık gösterip göstermediğini ve Fen Bilgisi dersinde öğretmenlerin karşılaştığı sorunların mezun oldukları okul türüne, mezun oldukları bölüme, mesleki kıdemlerine göre farklılaşıp farklılaşmadığını tespit etmek amacıyla yapılmıştır. Araştırma betimsel bir çalışmadır. Araştırmada bunların yanı sıra, Fen Bilgisi öğretiminde kullanılması gereken etkinliklere ve öğretmenlerin kullandıkları etkinliklere de yer verilmiştir. Araştırmanın evrenim, Ankara il merkezinde Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı ilköğretim okullarının 4 ve 5. sınıflarında Fen Bilgisi dersini yürüten öğretmenler; örneklemini ise random yöntemiyle belirlenen 26 ilköğretim okulunda 4 ve 5. sınıflarda Fen Bilgisi dersine giren 100 öğretmen oluşturmuştur. Araştırmada kullanılan veriler, araştırmacı tarafından geliştirilen anket ile toplanmıştır. Elde edilen verilerin değerlendirilmesinde yüzde, frekans hesaplamaları, t testi, varyans analizi ve ki-kare testi kullanılmıştır. Bu hesaplamaların yapılmasında SPSS ( Statistical Packet for The Social Sciences ) isimli bilgisayar programından yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT In this study; it is aimed to determine the teaching methods which have been used and the problems that have been encountered by the teachers who give the science lesson in the 4 th and 5 th classes in the primary school respect to certain variables based on their schools and departments which were gratuated, their academic carriers and the HIE course taken by the teachers. This survey is a descriptive study. In addition these, according to teachers' views, this study also includes the activities should be used in science teaching and the activities that used by teachers. The sample universe is formed by the teachers who give science lessons in the 4 th and 5 th classes in the central governmental primary schools in Ankara region ; and sample unit is formed by 100 teachers who give science lessons in the 4 th and the 5 th classes in the 26 primary schools chosen by random sampling methods. The data used are collected by a questionnaire which is devoloped by researcher. Percent, frequance, t - test, variance analysis and chi-square are used for the evaulation of the collected data. SPSS ( Statistical Packet for The Social Sciences) program is used for this calculation.