Türkiye'de keman yapımcılığı, sorunları ve keman yapımcılığının Türkiye'nin sanat ve eğitim ortamına katkısının incelenmesi
The Inspection of the production of violin in Turkey and the effect of violin making in Turkish art and education
  1. Tez No: 133976
  2. Yazar: ERDEM ÇAĞLAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YILMAZ ŞENDURUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
TÜRKİYE'DE KEMAN YAPIMI VE KEMAN YAPIMCILIĞININ TÜRKİYE'NİN SANAT VE EĞİTİM ORTAMINA KATKISININ İNCELENMESİ (YÜKSEK LİSANS TEZİ) Erdem Çağlar GAZİ ÜNİVERSİTESİ EĞİTİM BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ OCAK, 2003 ÖZET Bu araştırma, Türkiye'deki keman yapımcılığının durumunu, sorunlarını, hangi şartlarda gerçekleştiğini, alanın müzik ortamına etkisini, müzik öğretmenlerinin ve öğrencilerinin alana bakışını belirlemek amacıyla yapılmıştır. Bu amaçla Ankara, İstanbul, Antalya, Mersin, Tokat ve Sivas'ta bulunan müzik okullarında görev yapan öğretmenler ve Ankara ve İstanbul'daki keman yapımcıları ile görüşmeler yapılmış, elde edilen bilgiler gruplanarak tablolaştırılmıştır. Bu araştırmada elde edilen bulgulara göre, keman yapımcılığının Türkiye'de ilgi görmeyen bir alan olduğu ve müzik ortamına yeterince katkı sağlamadığı belirlenmiştir. Bilim Kodu Anahtar Kelimeler Sayfa Adedi Tez Yöneticisi Güzel Sanatlar Eğitimi Anabilimi Müzik Bilim Dalı Keman, Keman Yapımcılığı 64 Doç. Yılmaz ŞENDURUR
Özet (Çeviri)
THE INSPECTION OF THE PRODUCTION OF VIOLIN IN TURKEY AND THE EFFECT OF VIOLIN MAKING IN TURKISH ART AND EDUCATION. (Master's Thesis) Erdem Çağlar GAZİ UNIVERSITY THE INSTITUDE OF EDUCATION SCIENCES JANUARY, 2003 ABSTRACT This research has been carried out to determine the situation of violin production, violin production problems, conditions, its effects in music art. For this target, it was discussed with the teachers of the music schools in Ankara, Istanbul, Antalya, Mersin, Tokat and Sivas also with violin makers in Ankara and Istanbul. Acquired informations has been grouped. According to this information, violin production is an unpopular and not enough supportive for music art. Science Code Key Words The Number Of Pages Superviser Fine Arts Education Department Music Department Violin, Violin Making Doç. Yılmaz ŞENDURUR