Az gören öğrencilerin yazmaya hazırlık çalışmalarında bireyselleştirilmiş yazmaya hazırlık materyallerinin etkililiği
The Effect of preparation materials to personelised writing in preparations studies to writing of the students who see a little
  1. Tez No: 133991
  2. Yazar: GÜRCAN KIRAÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TUBA TUNCER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 276
Özet
ÖZET Bu araştırmanın amacı; Az gören öğrencilerin yazmaya hazırlık çalışmalarında bireyselleştirilmiş yazmaya hazırlık materyallerinin etkili olup olmadığını belirlemektir. Kalem tutma ve rasgele karalama yapma önkoşul davranışlarını gerçekleştiren az gören öğrencilerin dik çizgi, sağa eğik çizgi, sola eğik çizgi, düz çizgi, yuvarlak çizgi ölçü araçları hazırlanıp bu ölçü araçlarıyla performans düzeyleri belirlendikten sonra bu performans düzeylerine uygun olarak hazırlanan bireyselleştirilmiş yazmaya hazırlık materyallerinin (dik çizgi, sağa eğik çizgi, sola eğik çizgi, düz çizgi, yuvarlak çizgi öğretim programı ve öğretim materyalleri ) kalem tutma ve kalemle rasgele karalama yapma becerilerine sahip olan bu az gören öğrencilerin defterdeki satır aralığına çizili model çizgiye bakarak yazmaya hazırlık aşamasında kullanılan dik çizgiyi, sağa eğik çizgiyi, sola eğik çizgiyi, düz çizgiyi, yuvarlak çizgiyi çizme amaçlarını gerçekleştirmede etkili olup olmadığı belirlenecektir. Araştırma tek denekli yarı deneysel desenlerden AB deseni kullanılmıştır. Araştırmanın deneklerini 2002.-2003 öğretim yılında Mithat Enç Az Görenler Okulu ikinci sınıfa devam eden ve önkoşul davranışları karşılayan bir sınıftaki iki az gören öğrenci oluşturmaktadır. Deneklerin dik çizgi, sağa eğik çizgi, sola eğik çizgi, düz çizgi, yuvarlak çizgi çizmede, performans düzeylerini belirlemek amacıyla ölçüt bağımlı değerlendirme yaklaşımına göre, dik çizgi, sağa eğik çizgi, sola eğik çizgi, düz çizgi, yuvarlak çizgi çizme ölçü araçları geliştirilmiştir. Araçlar, öğretim öncesinde ve öğretimden hemen sonra olmak üzere her öğrenciye üçer kez birebir uygulanmıştır. Dik çizgi, sağa eğik çizgi, sola eğik çizgi, düz çizgi, yuvarlak çizgi öğretim materyalleri iki öğrenciye uygulanmıştır. IAraştırmada elde edilen verilerin değerlendirilmesinde grafiksel analiz kullanılmıştır. Araştırma bulguları bireyselleştirilmiş yazmaya hazırlık materyallerinin, dik çizgi, sağa eğik çizgi, sola eğik çizgi, düz çizgi, yuvarlak çizgi çizme öğretiminde etkili olduğu izlenimi vermektedir. I!
Özet (Çeviri)
SUMMARY The purpose of this study is giving the skills of drawing lines by looking which are used to write the the line space. (upright, right diagonal, left diagonal, smooth and round line) In this research A B design has been semi experimental single subject desingn had beed used. This research's subjects consist of two students who attended the Mithat Enç Visual Impaired Children Elementary School second class and who succeeded the first step. Measuring materials for drawing lines had been developed according to criterion refereced assessmet approach the subjects performance level in drawing vertical, horizontal, diagonal and round lines. Materials were applied the subjcets three times before and just after the instruction. The instructing materials of vertical, horizontal, diagonal and round line had been applied two students. Graphical anlyzing had been used in evaluating the gained datas. Findings of this research indicate that individualized writing materials are effective in teaching vertical, horizontal, diagonal and round line. II