İmmobilize maltogenaz ile maltodekstrinden maltoz eldesi
Immobilized maltogenase could be used for the industrial production of maltose using maltodextrin
- Tez No: 134345
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AZİZ TANRISEVEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
IV ÖZET Maltogenaz; Hypol 2002 (Poliüretan) matrisinde % 55 bağıl aktivite ile immobilize edildi ve immobilize enzimin 15 batch süresince önemli bir aktivite kaybına uğramaksızın aktivitesini koruduğu görüldü. Serbest ve immobilize enzim için optimum şartların değişmediği, optimum pH'm ve sıcaklığın sırasıyla 5,5 ve 65°C olduğu tespit edildi, immobilize enzim serbest enzime göre yüksek sıcaklık ve pH değerlerinde daha dayanıklı olduğu görüldü. Serbest ve immobilize maltogenaz enzimi için kinetik parametreler hesaplandı, immobilize Maltogenaz, endüstriyel olarak maltodekstrin veya nişastadan maltoz üretiminde kullanılabilinir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Maltogenase was immobilized onto Hypol 2002, resulted in %55 relative activity and has been for 15 batch without significant decrease in activity. The optimum conditions were not affected by immobilization and the optimum pH and temperature for free and immobilized enzyme were 5.5 and 65 °C, respectively. However, immobilized maltogenase was more stable at high pH and temperatures. Hypol 2002 immobilized maltogenase could be used for the industrial production of maltose using maltodextrin or storch