Kalamar (Loligo vulgaris, Lamark 1798) yumurtalarının inkübasyonu ve embriyonik gelişimi
Incubation and embryonic development of eggs in squid (Loligo vulgaris, Lamark 1798)
- Tez No: 134680
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KÜRŞAT FIRAT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
V ÖZET KALAMAR (Loligo vulgaris LAMARCK, 1798) YUMURTALARININ EMBRİYONİK GELİŞİMİ VE İNKÜBASYONU ŞEN, Halil Doktora Tezi, Su Ürünleri Yetiştiricilik Anabilim Dalı Tez Danışmanı: Doç. Dr. Kürşat FIRAT Mayıs 2003, 102 sayfa Bu tezde, kalamar (Loligo vulgaris, Lamarck, 1798) yumurtalarının embriyonik gelişimi ve sıcaklığın yumurtaların inkübasyonu üzerine etkileri araştırılmıştır. Denemelerde kullanılan kalamar yumurtası kapsülleri, yerel balıkçıların 20-54 m derinliğe attıkları ağlarına yumurtlanan yumurtalardan elde edilmiştir. Yaz ve kış periyotlarında 10, 12, 14, 16, 18, 20, 22 ve 24°C'de toplam 16 adet deneme kurulmuştur. Çalışmada sıcaklığı ±1°C'de tutmak için Ben-Mari yöntemi kullanılmıştır; 4 İt hacimli plastik kap, içinde 10 İt su bulunan bir küvetin içine konulmuştur. Yumurta kapsülleri, 4 litrelik kaplarda bulunan iplere asılmışlardır ve burada inkübe edilmişlerdir. Kapların içerisindeki su, 2 günde bir %100 oranında deneme ortamı ile aynı sıcaklıktaki taze deniz suyu ile değiştirilmiştir veVI yumurtalar sürekli havalandırma ile direkt olarak havalandırılmıştır. Tüm denemeler loş ortamda (
Özet (Çeviri)
vn ABSTRACT EMBRYONIC DEVELOPMENT AND INCUBATION OF EGGS IN SQUID (LOLIGO VULGARIS LAMARCK, 1798) ŞEN, Halil Ph. D. In Faculty of Fisheries Supervisor: Assoc. Prof. Dr. Kürşat FIRAT May 2003, 102 pages In this thesis, embryonic development and effects of temperature on incubation of eggs in squid (Loligo vulgaris, Lamarck, 1798) were investigated. In the experiments, squid egg capsules, which were laid on gill nets and/or trammel nets at depths 20-54 m were collected from local fishermen. In summer and winter periods total 16 experimental groups were established at 10, 12, 14, 16, 18, 20, 22, 24°C. In this study, to kept temperature range at ±1°C by used Ben-Mari; four-litter plastic bags were placed in a water bath which had ten-litter of water volume. The egg capsules were hung on a ripe in the plastic bags where were incubated in. For maintenance of these eggs, seawater was changed every 2 days with 100% fresh seawater that regulated to experimental temperature. All of the experiments were carried out at dim (