Polimer katkılı çimentoların incelenmesi
Investigation of cement containing polymer
  1. Tez No: 134859
  2. Yazar: BÜLENT ZEYBEK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ASIM OLGUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
IV POLİMER KATKILI ÇİMENTOLARIN İNCELENMESİ Bülent ZEYBEK Kimya, Yüksek Lisans Tezi, 2003 Tez Danışmanı: Yrd.Doç.Dr. Asım OLGUN ÖZET Son yıllarda dünya genelinde endüstri atıklarının çimento ve beton sanayinde hammadde olarak kullanımına yönelik çalışmalar hız kazanmıştır. Bu atıkların belirtilen sektörlerde değerlendirilmesi hem ekonomik hemde çevresel faktörler bakımından büyük önem arz etmektedir. Ülkemizde de bor üretim prosesi atıkları büyük bir potansiyele sahiptir. Bu çalışmada, tinkalin zenginleştirilmesi sırasında oluşan konsantratör atığının, çimento hammaddesi olarak kullanılabilirliği araştırılmıştır. Bu atık belirli oranda portland çimentosu klinkeri ve alçıtaşına katılarak çimento karışımı hazırlanmış, hazırlanan çimentonun fiziksel ve mekanik özellikleri belirlenmiştir. Bu çimentodan elde edilen çimento harcına belirli oranlarda polimer kökenli, süper plastikleştiriciler olarak da adlandırılan naftalin formaldehit sülfonat (NFS) ve melamin formaldehit reçinesi (MFR), alkali tuzları olarak potasyum sülfat (PS) ve sodyum sülfat (SS) ilave edilmiş ve ilave edilen bu kimyasalların çimento harcına olan etkisi incelenmiştir. Deney sonuçları göstermiştir ki çimento harcında bulunan borun erken dayanımı düşürme etkisinin, bu kimyasallar kullanılarak geliştirilebileceği bulunmuştur. Anahtar Kelimeler : Alkali Tuzu, Basınç Dayanımı, Çimento Harcı, SEM, Süperplastikleştirici, Tinkal Konsantratör Atığı, XRD, XRF.
Özet (Çeviri)
INVESTIGATION OF CEMENT CONTAINING POLYMER Bülent ZEYBEK Chemistry Department, M.S. Thesis, 2003 Thesis Supervisor: Assist. Prof. Dr. Asım OLGUN SUMMARY In recent years, the use of industrial wastes as a raw material in the production of cement and concrete has been the topics to many investigations in world wide. Utilization of these wastes in these sectors is very important both for economical and environmental point of view. In our country, wastes containing boron have a huge potential. In this study, the use of concentrator waste of tincal ore processing as a cement replacement material has been investigated. Cement mixture was prepared by adding this waste at a certain rate to the portland cement clinker and gypsum thaOn the physical and mechanical properties of this cement was examined. Polymer based naphthalene formaldehyde sulphonated (NFS) and melamine formaldehyde resin (MFR) which are called superplasticizcr and potassium sulfate (PS) and sodium sulfate (SS) as alkali salts were added cement mortar and the effects of these chemicals on the properties of the cement mortar were investigated. As a result, experimental results showed that the reduction of early strength resulted from boron in cement mortar could be improved by the use of these chemicals. Key Words : Alkali Salts, Compressive Strength, Cement Mortar, SEM, Superplasticizcr, Tincal Concentrator Waste, XRD, XRF.