Üniversite yöneticilerinin benimsedikleri idari ve kültürel değerler (Eskişehir Anadolu ve Osmangazi üniversiteleri yöneticileri üzerine bir araştırma)
The Managerial and cultural values that university administrators appreciate (a study on administrators at Eskişehir Anadolu and Osmangazi universities)
- Tez No: 134979
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELAHATTİN TURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Ekonomisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
IV ÖZET ÜNİVERSİTE YÖNETİCİLERİNİN BENİMSEDİKLERİ İDARİ VE KÜLTÜREL DEĞERLER (Eskişehir Anadolu ve Osmangazi Üniversiteleri Yöneticileri Üzerine Bir Araştırma) DURCEYLAN, BELGİN Yüksek Lisans-2003 Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Ekonomisi Danışman: Doç. Dr. Selahattin Turan Bu çalışmanın amacı, üniversite yöneticilerinin benimsedikleri idari-kültürel değerleri araştırmaktır. Bu çalışmada veriler, Eskişehir Anadolu ve Osmangazi Üniversitelerinde 2002-2003 öğretim yılında görev yapan dekan, dekan yardımcıları, müdür ve bölüm başkanlarına uygulanan değerler anketi yoluyla elde edilmiştir. Araştırma 123 yöneticiyi kapsamıştır. Benimsenen değerlerin çeşitli değişkenlere (cinsiyet, yaş, kıdem, idari unvan, eğitim alam, yurt dışında eğitim alma) göre farklılık gösterip göstermediğini test etmek için anova, t testi ve farklılıkların hangi gruplar arasında olduğunu tespit etmek için tukey testi yapılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre, üniversite yöneticilerinde belirsizlikten kaçınmanın ortanın biraz üzerinde olduğu, otoritenin ve hiyerarşik düzenin gerekliliğine inandıkları, toplumcu ve dişil değerleri benimsedikleri ortaya çıkmıştır. Benimsenen bu değerler, Türk toplumunun kültürel değerleriyle uyum göstermektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE MANAGERIAL AND CULTURAL VALUES THAT UNIVERSITY ADMINISTRATORS APPRECIATE (A Study on Administrators at Anadolu and Osmangazi Universities) DURCEYLAN, BELGİN Master Thesis-2003 Educational Administration, Supervision, Planning and Economics Advisor: Selahattin Turan, Associate Professor The purpose of this study was to examine the managerial-cultural values that university administrators appreciate. The data of the study were collected by means of a value-survey given to the deans, assistant deans, managers and department presidents of Eskişehir Osmangazi and Anadolu Universities in Eskişehir. The study included 123 administrators. Anova and t test were done to examine whether the appreciated values showed difference according to some variables such as (sex, age, seniority, administrative statue, educational field and education abroad). Tukey test was done to find out among which groups the differences were. The results of the study indicated that university administrators appreciated uncertainty avoidance slightly above the average, they believed in the necessity of authority and hierarchy and they appreciated collectivist and feminine values. These values harmonise with the values of Turkish society.