İnsan kaynakları yönetimi işlevlerinde yönetim danışmanlğından yararlanma ve Türkiye'deki yönetim danışmanlığı firmaları ile ilgili bir araştırma
Making use of management consultancy in the functions of human resources and the research is connected with the management consultancy companies in Turkey
- Tez No: 135167
- Danışmanlar: PROF. DR. CAVİDE UYARGİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Günümüzde hızla gelişen yeni teknolojilerin bir rekabet aracı olarak görülme şansı azalmaktadır. Çünkü işletmeler aynı zamanda yeni teknolojilere sahip olup, aynı üretim ve hizmet gücüne ulaşabilmektedirler. Bu nedenle rekabet ortamında işletmelerin ayakta kalabilmesinin en önemli yolu, varolan işgücünden daha etkin ve verimli olarak yararlanabilmesine bağlanmıştır. Böylece çalışanlar işletmelerin en değerli varlığı olarak kabul görmeye başlamıştır. Bu sebeple işletmeler insan kaynakları yönetimi fonksiyonlarını uygulamak için alanında uzman olan danışmanlardan yararlanma yoluna başvurmuşlardır. Araştırma konusunu Yönetim Danışmanları Derneği' ne üye olan firmalar ve bu firmalarda çalışan kişiler oluşturmaktadır. Hazırlanan anketlere 39 firmadan olumlu cevap gelmiş ve bu firmalar incelenmiştir. Firma analizinde, kuruluş tarihi, adresleri, hizmet verdikleri sektörler, faaliyet gösterdikleri uzmanlık alanları araştırılmıştır. Danışmanların analizinde ise, kişilerin doğum tarihi, cinsiyeti, eğitim düzeyi, lisans ve lisansüstü alanları, yabancı dil bilgileri ile deneyimleri araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this day and age, the new technologies which improves fast, can' t be seen as a campetition means. Because while the companies have the same new technologies at the same time they can reach both the same service and production force. For this reason in the area of the competition, the most important way that the companies can survive is connected with how they use their workforce more effectively and more production. That' s why the companies started to utilize the specialist advisers to carry out the human resources management functions. Search subject consists of the firms that are the members of the YDD and their staffs. 39 firms answers positive to polls and they were found out. In the firms analysis, the date of establishment, adresses, the service sectors and their specialities were researched. As to the founders and members, they were searched according to the sex of them, their dates of birth, education levels, university and master degrees, foreign language knowledge and work experience. Düzeltme iv