Ektoparazitoid Agrothereutes hospes (Tschek)'in (Hymenoptera,Ichneumonidae) biyolojisi
Biology of Agrothereutes hospes (Tschek) (Hymenoptera,Ichneumonidae) ectoparasitoid
  1. Tez No: 135825
  2. Yazar: NEVİN AKDURA
  3. Danışmanlar: PROF.DR. YAŞAR AKSOYLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 42
Özet
ÖZET Bu çalışmada; İsparta Dere mahallesinden yakalanan ektoparazitoid Agrothereutes hospes (Tschek)'in biyolojisi incelenmiştir. A. hospes, Galleria mellonella (L.) konaklan üzerinde yetiştirilmiştir. A. hospes* m yumurtadan ergine gelişimi, ömür uzunluğu, çiftleşme, ovipozisyon, yumurta verimi, yumurta açılım oranlan belirlenmiştir. A. hospes yumurtadan ergine gelişimini ortalama 18 günde tamamlamıştır. Ömür uzunluğu ortalama 25 gün, preovipozisyon süresi ortalama 3 gündür. Dişinin bir defada konağa bıraktığı yumurta sayısı 1-8 yumurta arasında değişmektedir. Dişi ömrü boyunca ortalama 25 yumurta bırakmıştır. Yumurta verimi 5-15. günlerde en yüksek seviyede gözlenmiştir. Yumurta açılım oranlan 5-15. günlerde en yüksek seviyede gözlenmiştir. Dişi ve erkeğin beslenme durumlanna göre ömür uzunluklannda belirgin farklar gözlenmiştir. Türkiye için yeni kayıt olan A. hospes biyolojik mücadele çalışmalannda özellikle lepidoptera larvalannı baskı altında tutmaktadır. Yapılan çalışma A. hospes'm biyolojik mücadele çalışmalannda biyolojik mücadele ajanı olarak kullanılabileceğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
HI ABSTRACT In this study, the biology of ectoparasitoid Agrothereutes hospes (Tschek) that has been collected in the district of Dere in İsparta has been studied. A. hospes has been raised on Galleria mellonella (L.) cocoons. It has been detected that A. hospes becomes an adult from the hatching of the egg; we have also observed its longevity, mating, oviposition, capacity of producing eggs, and the rate of egg hatching. It's longevity is 25 days on the avarage and its oviposition period is about 3 days. The number of eggs that the female lays on the cocoon changer from 1 to 8 eggs. The female has laid 25 eggs during her life time. The productivity of laying eggs has been observed to be utmost during the 5 and 15 days. Likewise the hatching of eggs has been observed to be utmost from 5 to 15 days. Substantial differences have been observed in the life times of the male and females depending on their feeding habits. A. hospes new record for Turkey. A. hospes, in control of biological attempts, affects especially lepidoptera larvas. And this proves the fact that A. hospes can be used as a biological control agent.