İstanbul'daki dört ve beş yıldızlı otellerin pazarlama faaliyetlerinde reklam ve tanıtımın yeri ve rolü
The Role of publicity and advertisement in marketing facilities of four or five star hotels in İstanbul
  1. Tez No: 136938
  2. Yazar: MUHAMMET DEMİR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CEVDET ÇAYIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
VIII ÖZET Günümüzde dünyanın en büyük endüstrilerinden birisi olan turizmden büyük oranda pay alabilmek, profesyonel bir pazarlama çalışmasının yanında başarılı tanıtım ve reklam faaliyetlerinin gerçekleştirilmesine bağlıdır. Tez çalışması; İstanbul'daki dört ve beş yıldızlı otel işletmelerinin pazarlama çalışmaları içerisinde yaptıkları tanıtım ve reklam faaliyetlerinin durumunu ortaya çıkarmayı amaçlamaktadır. Çalışma kapsamında turizm-otel pazarlaması konularına birinci bölümde, tanıtım- tanıtma stratejileri ve tanıtma tekniklerine ikinci bölümde değinilmiş olup, üçüncü bölümde ise otel işletmeciliğinde reklamın önemi ve reklam faaliyetlerinin planlanmasıyla ilgili konular irdelenmiştir. Bu bölümler literatür çalışması olup, dördüncü bölüm ise tezin asıl konusu olan ilgili otellerdeki reklam ve tanıtım faaliyetlerinin öneminin belirlenmesine yönelik araştırma, anket kısmını oluşturmaktadır. Araştırmada, ilgili otel yöneticilerinin tanıtım ve reklam konusunun öneminin bilincinde oldukları görülmüştür. Buna karşın çağdaş işletmecilik ölçütlerinde bu faaliyetler için bütçelerinden yeterli payı ayırmadıkları anlaşılmaktadır. Ayrıca profesyonel reklam ajanslarıyla çalışan otel işletmelerinin reklam ve tanıtım faaliyetlerinden daha fazla geri dönüşüm aldıkları görülmesine rağmen, işletmelerin büyük bir kısmının bu faaliyetlerde yeterince reklam ajanslarından yararlanmakdıklan görülmüştür.
Özet (Çeviri)
IX SUMMARY Getting a big share from tourism, which is one of the largest industries in the world nowadays, depends on a successful publicity and advertising besides professional marketing. The objective of this dissertation is to bring light on the conditions of the publicity and advertisement activities carried out within marketing works of the four or five star hotel businesses in Istanbul. Within this dissertation, the first section includes issues on tourism-hotel marketing, the second section includes advertising and advertisement techniques, and the third section includes the significance of advertisement in hotel business and the planning of advertisement activities. These sections are literature work; whereas the fourth section includes the investigation and surveys on the identification of the significance of publicity and advertisement activities in the related hotels mentioned in this dissertation. The investigations proved that the related hotel administrators are aware of the significance of the publicity and advertisement. Whereas, it appeared that the resource they allocate from their budgets for these activities is insufficient as for the contemporary business administration criteria. Besides, although the hotels working with professional advertising agencies get more feedbacks from their advertisement and publicity activities, it was found out that most of these businesses do not generally work with advertising agencies for these activities. KEY WORDS (Tourism, marketing, publicity, advertisement)