Kamu harcamalarının denetimi ve verimliliği
Supervised and productivity of public expenditures
  1. Tez No: 137330
  2. Yazar: NURETTİN KAYA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DURAN BÜLBÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
ÖZET Ekonomik sorunların temelinde, kaynakların verimli kullanılmayışının büyük bir payı vardır. Kaynakların tam ve etkin kullanılamaması tüm ekonomilerin çözmek zorunda olduğu bir sorundur. Gelişmiş ülkelerle, aralarındaki gelir farkını kapatma çabası içindeki gelişmekte olan ülkeler açısından bu sorun daha da büyük Önem kazanmaktadır. özellikle II. Dünya Savaşından sonra hem gelişmiş hem de gelişmekte olan ülkelerde kamu harcamalarında bir artış olmuştur. Günümüzde ise kamu harcamalarının artışı, kamusal kaynakların tutumlu, etkin ve verimli kullanımını da gündeme getirmiştir. Kamu harcamalarını karşılayacak finansman kaynaklarının yeterli düzeyde olmaması kamu sektörü faaliyetlerinin önceliklerin çok daha iyi tespit edilmesi ve gözden geçirilmesi faaliyetlerinin de önemin arttırmıştır. Günümüzde kamu harcamalarının sonuçları kamu hizmetlerinin etkinliği ile ölçülmektedir. Kamu hizmetlerinin etkinliği ise bütçe ile sağlanmaya çalışılmaktadır. Bu çalışmada da öncelikle kamu harcamalarının artış nedenleri, ekonomiye etkileri incelenmeye çalışılmış, harcamaların nasıl denetlendiği ve harcamaların verimli kullanılıp, kullanılmadığını açıklamaya gayret edilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The failure to use economic resources productively plays a crucial role in the emergence of economic problems. The full and effective use of resources is an issue that all economies have to deal with. This problem has a greater importance for the underdeveloped countries that are trying to reduce the income gap between them and the developed countries. Public expenditures have increased both in developed and developing countries especially since the World War II. In recent years, the increase in goverment expenditures has brought to face economy, efficient andeffective use of public resources, insufficient amount of public resources for public expenditures has increased the importance of careful determination of priorities as well as reviewing activities for them. Today results of the public expenditures are measured by the effici ency of the public services. The efficiency of the public services is provided by the budget.This work has focused firstly on the reasons for increases in the public expenitures and their impacts on an economy, and then on how such expenditures are supervised. Lastly it explores whether expenditures are made effectively. II