Farklı ilgi alanlarında okuyan lise son sınıf öğrencilerinin beş faktör kişilik özellikleri ve ilgileri arasındaki ilişkinin incelenmesi
The Investigation of the relationship between vecational intrests and big five personalty traits of high school students in different intrest aveas
  1. Tez No: 137614
  2. Yazar: HANİFE UZUNİBRAHİMOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YAŞAR ÖZBAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
02.Ozet Bu araştırma lise son sınıf öğrencilerinde beş faktör kişilik modeli ile ilgiler arasındaki ilişkiyi ortaya koymak amacıyla yapılmıştır. Araştırma yetişkinlerde varlığı ortaya konan beş faktör kişilik modelinin ergen örneklemindeki varlığını incelemeye yöneliktir. Beş faktör kişilik modeli ve ilgi, farklı demografik değişkenler eşliğinde incelenmiştir. Kişilik özejlikjejinin ilgileri belirleme özelliğine sahip olup olmadığı ele alınmıştır. Bu çalışma 511 lise son sınıf öğrencisi üzerinde gerçekleştirilmiştir. Araştırma grubunun içerisinde yer alan öğrencilerin çoğunluğu orta sosyo-ekonomik düzeye sahip olduğu ve çoğunluğunun şehirde ikamet ettikleri görülmektedir. Araştırma Trabzon ilindeki farklı liselerde gerçekleştirilmiştir. Araştırmada korelasyonel ve nedensel karşılaştırma yöntemi kullanılmıştır. Araştırma verileri Beş Faktör Kişilik Ölçeği, Kendini Değerlendirme Envanteri ile toplanmıştır. Ayrıca farklı demografik değişkenlerin toplanmasına yönelik bir bilgi formu da kullanılmıştır. Çalışmanın veri toplama işlemleri araştırmacı tarafından gerçekleştirilmiş ve anketlerin doldurulması sınıflarda grup halinde gerekli açıklamalardan sonra yapılmıştır. Araştırmada elde edilen verilerin analizinde Pearson Momentler Çarpımı Korelasyonu, t testi, F testi ve Benferoni Ranj Testi teknikleri kullanılmış ve tüm veriler.05 düzeyinde test edilmiştir. Araştırma bulguları, beş faktör kişilik özellikleri ile ilgiler arasında bir ilişkinin olduğunu ortaya koymuştur. Beş faktör kişilik özelliklerinin mesleki ilgileri yordamaya yönelik özellikte olduklarına ilişkin sonuçlar istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur. Sonuçlar lise son sınıflarda ve genel anlamda mesleki gelişim ve mesleki tercihler açısından tartışılmıştır. VI
Özet (Çeviri)
03. Summary This study is aimed to investigate the relationship between five factor personality traits and vocational interests on high school students. This study is to be a replication of five factor personality traits of adolescence population instead of adults. Five factor personality traits and vocational interests are investigated with various demographics such as gender, SES, parental educational level, type of school attending to. Additionally the aim of the study is extended to prediction of interest by five factor personality traits. The study is conducted on 5 1 1 high school seniors in general and Anatolian Lyces in Trabzon province. The most of the student participants have middle level SES and most of them live in the cities. The study is designed on the basis of primarily correlational and causal comparative type of research. Main instruments used were Big Five Personality Inventory (Somer et al., 2001) and Vocational Interest Inventory (Kuzgun, 1987). Demographics questionnaire was also attached to testing battery. All testing process was managed by the author and tests were filled out in small groups. Pearson product moment correlation, t, F and Bonferoni range statistics were conducted for Data analysis of the study. The results of the study revealed that there are significant relationships between five factor personality traits and vocational interests. Meanwhile, predictive features of personality traits were also detected for vocational interests. The results are discussed also in accordance with previous findings of studies on high school student vocational interests and vocational development. vn