Marka, ambalaj ve etiketin tüketici satın alma davranışına etkisi ve çamaşır deterjan sektöründe bir uygulama
To Carry out a survey on trademark, packaging, labeling laundry detergent, the effect on the consumer
  1. Tez No: 137782
  2. Yazar: MUSTAFA BEKMEZCİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RUZİYE COP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 261
Özet
ÖZET MARKA, AMBALAJ VE ETİKETİN TÜKETİCİ SATIN ALMA DAVRANIŞINA ETKİSİ VE ÇAMAŞIR DETERJAN SEKTÖRÜNDE BİR UYGULAMA Bekmezci, Mustafa Yüksek Lisans, İşletme Bölümü Tez Danışmanı: Yrd. Doç. Dr. Ruziye COP Ağustos 2003, 236 sayfa Araştırmanın amacı; marka, ambalaj ve etiketin tüketici satın alma davranışını nasıl etkilediğini tespit etmektir. Araştırma için öncelikle ilgili kaynaklar taranarak; marka, ambalaj ve etiket ile Türkiye'deki deterjan sektörü ve ambalaj sektörü konusunda bilgi toplanmıştır. Araştırmanın uygulama şamasında araştırmacı tarafından hazırlanan anket yardımı ile veriler elde edilmiştir. Araştırmada tüketicilerin bilinen marka ve market markalı çamaşır deterjanlarına ve ambalaj ile etikete bakışı konusunda aşağıdaki bulgulara varılmıştır: Ankete katılanlar, bilinen markalı (üretici markaları, ulusal veya ülkesel markalar) ürünlerin kaliteli ve güvenilir olduğunu, bilinen markanın ürün hakkında bilgi verdiğini, insan sağlığı ve yasal olarak koruma imkanı sağladığını ve raflarda daha kolay bulunduğunu düşündüğü tespit edilmiştir. Bunun yanında, tüketicilerinbilinen markalı ürünlerin fiyatının her yerde aynı olması ile promosyonlarının fazla olup olmadığı konusunda kararsız kaldıkları görülmüştür. Ankete katılanlar, market markalı ürünlerin fiyatının düşük olduğunu ve raflarda daha kolay bulunduğunu düşünmektedir. Ancak söz konusu ürünlerin bekledikleri faydayı sağlama, promosyonlarının fazla olması konularında fikir sahibi olmadığı, yani bu ürünleri tanımadıkları görülmüştür. Yine ankete katılanların, ihtiyaçlarını karşıladıkları mağazaya alışkın oldukları için o mağazanın ürününü almadıkları tespit edilmiştir. Ankete katılanlar için, marka adının; dikkat çekici olmaması, kulağa hoş gelmemesi, yazılış şeklinin anlaşılır olmaması ve hatırlanmasının zor olması ile marka sembolünün bir anlam ifade etmemesi sorunlarının önemli olmadığı tespit edilmiştir. Ankete katılanların, boşalan ambalajın farklı bir maksatla kullanılabileceği konusunda fikir sahibi olmadığı ancak ambalajlı ürünlerin kaliteli olduğu, güven verdiği, ambalajın taşıma kolaylığı sağladığı, ambalajlı ürünlerin sağlıklı olduğu, ambalaj üzerinde ürüne ait bilgiler bulunduğu, ambalajlı ürünlerin kullanım kolaylığı ve ambalajda saklama avantajının olduğu, diğer ürünlerle karşılaştırma imkanı bulunduğu, ambalajın markayı ve ürünü tanıttığı, ambalajın ürünü koruduğu ve çevreye zarar vermediğini düşündüğü tespit edilmiştir. Ambalaj özellikleri ile ilgili olarak; ankete katılanların, ambalajın dayanıklılığı ile ekonomik olmasının önemli olduğunu düşündüğü ancak ambalajıngörünüşü ile rengi ve grafik tasarımının önemi konusunda kararsız kaldığı görülmüştür. Ankete katılanların, ambalaj ile ürün uyumsuzluğu, ambalajın saklama koşullarına ve taşımaya elverişli olmaması, ambalajın yırtılmış veya ezilmiş olması ile açılıp kapanmış olması sorunları ile karşılaşmadıkları tespit edilmiştir. Ankete katılanların, etiket bilgilerinden üretici firma adı ve adresine, ürünün barkoduna dikkat etmedikleri ancak diğer etiket bilgilerine dikkat ettikleri görülmüştür. Ankete katılanların ürünün yeşil etiketli ve ambalajın geri dönüşümlü olup olmadığına dikkat etmeleri, tüketicilerin çevreye karşı duyarlı olduklarını göstermektedir. Ayrıca ankete katılanlar, etiket bilgilerinden fiyata, miktara, ürünün içeriğine, kullanma talimatına, imalat ve son kullanma tarihlerine, ürünün garanti belgelerine sahip olup olmadığına dikkat ettikleri görülmüştür. Ankete katılanların; etiketlerde bilgi eksikliği veya bilgi yanlışlığı, bilgilerin silik yazılmış olması, etikette belirtilen ağırlığın yanlış olması, etiketin kolayca görülür yerde olmaması ve. ürünün kullanma talimatının olmaması sorunlarıyla karşılaşmadıkları da ayrıca tespit edilmiştir. Araştırmanın dört, beş, altı, yedi ve sekizinci alt problemlerinin test edilmesinde Ki-kare test istatistiği kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT TO CARRY OUT A SURVEY ON TRADEMARK, PACKAGING, LABELING, LAUNDRY DETERGENT, THE EFFECT ON THE CONSUMER Bekmezci, Mustafa M.A. Department of Business Supervisor: Assistant Prof. Ruziye COP August 2003, 236 pages The purpose of the inquiry of trademark, packaging, labeling and the effect of them is known to have an effect on the purchasing behavior of the consumer. For this inquiry, the related literature have been searched throughly and information about trademark, packaging, labeling and Turkish detergent and packaging sector have been collected. In the implementation phase, the information has been obtained by surveys which have been constructed by the researcher. The national and marketing trademarks, packaging and labeling has been examined and the customers have been approached. Through a people poll national brands have been tested, these products high quality, dependable and very informative, legally safe and easily obtainable but people have no idea about these product's prices and promotions.The people who were polled say marketing labels are low in price and easily obtainable but people have no idea about these product's quality and promotions. People who were polled think that the name or packaging o ft he product doesn't have to be attractive or fancy for them to purchase it. The people polled notice that the product was recyclable or not, they said, mat they were healthy, high quality, dependable, informative, comparable, us able and enviromentally friendly and also the packages introduce the trademark and the product. They stated that they don't have the trouble of storing and packing it. The people who were polled say the lasting of the package and to be economic is important, the color and the design of the grafic is not important for them. The surveys didn't take notice of the company address but they looked at the information on the product. The fact that the survey is aware that the packaging is recyclable shows that the surveys are environmentally aware. Also they checked the prices, ingredients, instructions and sell by dates, which are important to the consumer. The surveys stated that there is no shortage of information on the labels and no shortage of finding the products. K square test statistics has been used in testing the hypotheses of the study. VI