Bilgi çağında devletin dönüşümü: E-devlet
Transformation of state in the age of knowledge: E-state
  1. Tez No: 137783
  2. Yazar: HATİCE METİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİL İ. ÜLKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
“Bilgi Çağında Devletin Dönüşümü: E-Devlet”isimli bu çalışmanın amacı, e- devletin ne olduğunu, E-Devlet için hukuki, teknik, ekonomik, toplumsal altyapı unsurlarının neler olduğunu belirlemektir. Çalışma, giriş ve sonuç bölümleri de dahil olmak üzere toplam altı bölümden oluşmaktadır. İkinci bölümde; tarım toplumunun, sanayi toplumunun, bilgi toplumunun özellikleri açıklanmıştır. Üçüncü bölümde; e-devletin özellikleri ve e-devletten beklentiler anlatılmıştır. Dördüncü ve beşinci bölümler dünyadaki e-devlet uygulamaları ve Türkiye'deki e-devlet uygulamaları konularım kapsamıştır. Çalışma sonuç ve öneriler bölümüyle tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of thesis named“Transformation of State In The A.g.e., Of Knowledge: E-State”is to determine what is the e-state?, what are the infrastructure elements for e-state? (legal, technical, economic, community). The thesis consists of six chapter including Introduction and Conclusion. In the second chapter features of agricultural society, industrial society, knowledge society are explained. In the third chapter features of e-state and expecteds from e- state are explained. In the fourth and fifth chapters are contained these subjects: practices of e-state over the world and practices of e-state in Turkey. The thesis ends with proposal and conclusion.