Müzik öğretmenliği anabilim dallarında öğrenim gören viyolonsel öğrencilerinin etüt çalışma ve etüt kitaplarını kullanma alışkanlıkları
Practicing etudes and habbits of using the etude methods of cello students that educating in the fine arts education department, music education programs
- Tez No: 140112
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURAY ÖZEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
MÜZİK ÖĞRETMENLİĞİ ANABİLİM DALLARINDA ÖĞRENİM GÖREN VİYOLONSEL ÖĞRENCİLERİNİN ETÜT ÇALIŞMA VE ETÜT KİTAPLARINI KULLANMA ALIŞKANLIKLARI (Yüksek Lisans Tezi) SENEM KÜÇÜK GAZİ ÜNİVERSİTESİ EĞİTİM BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ MART 2003 ÖZET Bu araştırma, Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümleri Müzik Öğretmenliği Anabilim Dallarında öğrenim gören viyolonsel öğrencilerinin etüt çalışma ve etüt kitaplarını kullanma alışkanlıklarının belirlenmesi ve ortaya konması özelliklerini kapsamaktadır. Araştırma, bu konuda öneriler getirmek ve müzik öğretmenliği anabilim dallarında verilen viyolonsel eğitimine katkıda bulunmak amacıyla gerçekleştirilmiştir. Bu konuda yapılmış ilk araştırmalardan biridir. Araştırmada, kaynak tarama ve öğrencilere uygulanan anket olmak üzere iki aşamadan oluşan, durum analizine yönelik bir yöntem izlenmiştir.11 Verilerin analizi sonucunda, öğrencilerin sadece bir kısmının doğru çalışma alışkanlıklarına sahip oldukları ve etüt kitaplarından çok azını kullandıkları ortaya çıkmış, bu bulgular ve yorumlan ışığında da, çeşitli önerilerde bulunulmuştur. Ayrıca, araştırmanın, yapılabilecek yeni araştırma veya çalışmalara kaynak oluşturma açısından önem taşıyabileceği düşünülmektedir. Anahtar Kelimeler : Viyolonsel, viyolonsel eğitimi
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT This research includes, etude studying habbits and using the cello etude books of the cello students at Fine Arts Education Department, Music Education Programs. The research, has been done in order to catching inexperiences, bringing up some suggestions and helping the cello education in Music Education Programs. The characteristic is, it's the first or second time that making a research on this subject. İn the research, the state analyse method has become in two steps ; literature research and the questionaire that given to the cello students. As a result of analyzing the datas, most of the etude books has never been known by the students and also the right studying habbits has been followed by only some of the students. By the light of these findings and commentaries, there are some suggestions given. The research has an importance that, it can be a source to make new researches and workings. Key Words : Cello, cello education