Risk sermayesi ve Aydın'daki KOBİ'lere yönelik bir uygulama
Risk capital and an application to SME in Aydın
  1. Tez No: 488704
  2. Yazar: AYŞEGÜL ÖĞÜT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DURMUŞ SEZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Çalışma Aydın ilinde faaliyet gösteren 50 KOBİ ile 2016 yılında yapılmış, Aydın ili öznelindeki KOBİ'lerin risk sermayesi bilgi düzeyleri ve kullanma durumlarının belirlenmesi amaçlanmıştır. KOBİ'lere bu amaca uygun 27 soru yöneltilerek, verilen cevaplar SPSS 20.0 programı ile analiz edilmiştir. Çalışmaya dahil olan Aydın ilinde faaliyet gösteren KOBİ'lerin kredi temininde zorluk yaşadıkları, finansal sorunları kendi imkanlarıyla ve banka kredileriyle çözdükleri belirlenmiştir. Ayrıca çalışma grubunda hiçbir katılımcının risk sermayesi yöntemiyle finanse olmadığı, risk sermayesi kullanabilecek olsalar 150.000 tl-200.000 tl arasında kullanacaklarını ifade ettikleri görülmüştür. Katılımcıların, KOSGEB veya benzeri şekilde sermaye sağlayan özel ya da devlet destekli finans kaynakları hakkında yeterince tanıtım yapılmadığını düşündükleri görülmüştür. Çalışmadan elde edilen bulgular ışığında Türkiye'de risk sermayesi yatırımlarının kurumsal girişim ve risk sermayesi yatırım ortaklıkları tarafından finansmanında KOBİ'lerin oldukça düşük oranda olduğu söylenebilir. Risk sermayesi ile ilgili tanıtımların arttırılması, sağlanacak fonların KOBİ'lerin ödeme programına uygun olacak şekilde düzenlenmesi ve desteklenmesi çalışmadan çıkan sonuca uygun bir öneri olarak geliştirilmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Risk sermayesi, KOBİ, teşvik.
Özet (Çeviri)
The study was aimed to determine the information levels and utilization levels of SMEs operating in Aydın with 50 SMEs in 2016 and Aydin provinces. This was analyzed with the 27 SPSS 20.0 program which is suitable for SMEs. It is determined that SMEs operating in Aydın, which is included in the study, have difficulty in obtaining credits, solved financial problems by their own means and bank loans. In addition, it was seen that no participants in the study group were financed by the risk capital method and that they would use between 150,000 to 200,000 TL if they could use the risk capital. It was seen that the participants thought that there was not enough publicity about private or state-sponsored financial resources that provided capital in KOSGEB or similar. It can be said that SMEs are very low in the financing of venture capital investments in Turkey by corporate venture and venture capital investment trusts in the light of the findings obtained without working. Increasing promotion of risk capital has been developed as a proposal to the effect that the funds to be provided will be regulated and supported so as to be suitable for the payment program of SMEs. KEYWORDS: Risk capital, SME, incentive.