Attachment styles and social-emotional adjustment in Turkish college students
Üniversite öğrencilerinde sosyo-duygusal uyum ve bağlanma stilleri
  1. Tez No: 140549
  2. Yazar: A. ASLI PAMİR ARIKOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İ. ERCAN ALP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Özet Üniversite Öğrencilerinde Sosyo-Duygusal Uyum ve Bağlanma Stilleri Bu çalışma yetişkin bağlanma stilleri ile (1) bağlanma ile ilgili olan kaçınma boyutu ve kaygı boyutu, ve (2) sosyo-duygusal durum arasındaki ilişkiyi incelemek amacı ile yapılmıştır. Yetişkin bağlanma stilleri, yakın ilişkilerde bağlanma envanteri türü olan İlişki Anketi (İA) ile ölçülmüştür. Bu anket yetişkinleri güvenli, saplantılı, kayıtsız, ve korkulu olarak ayırır. Bağlanma boyuttan ECR ile, sosyo-duygusal durum ile ilgili olarak sıkıntı, kendini denetleyebilme, ve bastına savunmacılık WAI ile, ve olumsuz duygu düzenleme beklentileri NMR ile ölçülmüştür. Araştırmaya şu anda yada daha önce 3 ay veya daha uzun sürmüş duygusal ilişkisi olmuş 145 Boğaziçi Üniversitesi lisans öğrencisi katılmış ve dört adet soru formu doldurmuştur. Sonuçlara göre bağlanma stilleri ile (1) bağlanma boyutları, (2) WAI boyutları ve (3) olumsuz duygu düzenleme beklentileri arasında anlamlı farklar elde edilmiştir. Sonuçlar çoğu beklentileri doğrulamış ve önceki literatür ile, çoğunlukla, aynı doğrultudadır. Güvenli kişiler düşük kaygı ve düşük kaçınma, düşük sıkıntı, yüksek kendini denetleyebilme, ve yüksek olumsuz duygu düzenleme beklentileri belirtmişlerdir. Kayıtsız kişiler düşük kaygı ve yüksek kaçınma, ve düşük kendini denetleyebilme göstermişlerdir. Aynca, elde edilen sonuçlara gore, kayıtsız kişilerin olumsuz duygu düzenleme beklentileri yüksek olarak belirlenmiştir. Saplantılı kişiler yüksek kaygı, düşük kaçınma, düşük kendini denetleyebilme, ve VIIdüşük olumsuz duygu düzenleme beklentileri belirtmişlerdir. Korkulu kişiler ise yüksek kaygı, yüksek kaçınma, yüksek sıkıntı, ve düşük olumsuz duygu düzenleme beklentileri belirtmişlerdir. Bastıncı savunmacılık ile ilgili olan hipotez doğrulanamamıştır. Beklentilerin tersine, güvenli kişiler, saplantılı ve korkulu kişilerden daha yüksek bastıncı savunmacıhk göstermişlerdir. Beklentilerin tersine, bağlanma stilleri arasında (1) kişinin romantik ilişkisinde ne kadar mutlu okluğu ve (2) psikolojik sorunları olup olmadığı açılarından herhangi bir anlamlı fark bulunamamıştır. vuı
Özet (Çeviri)
Abstract Attachment Styles and Social-Emotional Adjustment m Turkish College Students The aim of the current study was to investigate the links between adult attachment styles and, (1) attachment dimensions of avoidance and anxiety, and (2) social-emotional adjustment. Adult attachment was measured via a self-report inventory of romantic attachment; the Relationship Questionnaire (RQ) which divides individuals into attachment styles of secure, preoccupied, dismissing avoidant, and fearful avoidant. The attachment dimensions were obtained through the Experiences in Close Relationships (ECR) questionnaire, and social- emotional adjustment was measured via the Weinberger Adjustment Inventory (WAI) which measures distress, restraint and repressive defensh/eness, and negative mood regulation which is derived from the Negative Mood Regulation Expectancies Scale (NMR). One hundred and forty-five Boğaziçi University undergraduate students who were currently or previously engaged in a romantic relationship for three months or more participated in the study and completed the four self-report questionnaires (RQ, ECR, WAI, and NMR). One-way analyses of variance revealed significant differences between the attachment styles and, (1) attachment dimensions, (2) WAI dimensions, and (3) negative mood regulation. The results supported most of the predictions and were partly in-line with previous literature. Secure individuals reported low attachment related anxiety and low avoidance, low distress, high self-restraint, and high negative moodregulation. Contrary to predictions, the secure group reported higher repressive defensiveness than the preoccupied and dismissing avoidant groups. Dismissing avoidant individuals were low in attachment related anxiety and high in avoidance, and tow in restraint. In addition, the results revealed that dismissing avoidant individuals were high in negative mood regulation. Preoccupied individuals reported high attachment related anxiety, low avoidance, high distress, low restraint, and low negative mood regulation. The fearful avoidant group was high in attachment related anxiety, high in avoidance, high In distress, and tow in negative mood regulation. The hypothesis concerning repressive defensiveness was not confirmed. Unlike the expectations, the secure group reported higher repressive defensiveness levels than the preoccupied and fearful avoidant groups. Contrary to the predictions, there was no significant relationship between attachment style and (1) relationship satisfaction and (2) psychological problems. vi