Geçici takımlardaki başarı faktörleri ve bu faktörlerin takım performansına etkileri
Critical success factors of ephemeral teams and their impacts on team performance
- Tez No: 140590
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ EKBER AKGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
ÖZET Fr;“ *,:'A '”I I' - > t » « ' Günümüz işletmeleri, çalışanların kendi aralarında dağılmış durumdaki it^ uzmanlık becerilerinin sürekli birleştirilmesini gerektiren karmaşık görevlerin yerine getirilmesi için yoğun olarak; çalışanların tatmini, motivasyonu, üretkenlikte, kalitede artış, maliyetlerde düşüş vb. yönünden organizasyona çok büyük faydalar sağladığı düşünülen takım çalışmalarından yararlanmaktadırlar. İşletmeler tarafından bu kadar yoğun olarak kullanılan takım çalışmaları ve bu takımların nasıl başarılı olabilecekleri hakkında çeşitli araştırmacılar tarafından gerçekleştirilen pek çok çalışma mevcuttur. Bu güne kadar takımların konu olduğu çalışmaların pek çoğu kurallı, yani bir organizasyon içinde sistematik bir yaklaşımla oluşturulmuş sürekli takımlar üzerinedir. Ancak günümüzde; organizasyonlar için aciliyetler karşısında hızlı reaksiyon gösterebilme çok önemli bir rekabet unsuru haline gelmiştir. Bu durumda; aniden ortaya çıkan problemlerin çözümlerinde etkin rol oynayan geçici takımların başarısı, organizasyon başarısında kritik rol oynamaktadır. Tüm bu araştırmalar doğrultusunda, pek çok çalışmaya konu olan takımlardan farklı olarak; genellikle normal koşullarda takım halinde çalışmayan kişilerin ve/veya alt grupların; aniden ortaya çıkan problemleri (örneğin acilen giderilmesi gereken müşteri şikayetleri, organizasyon aksaklıkları, üretim hattı arızaları, hizmet problemleri, krizler vb.) çözmek için geçici bir süre bir araya gelmeleri ile oluşmuş işletme takımları, çalışma konusu olarak seçilmiş ve bu doğrultuda bu takım türünün performansını etkileyen faktörlerin bulunmasına yönelik bir çalışma gerçekleştirilmiştir. Tezin konusu olan geçici işletme takımların performanslarına ilişkin hipotezler oluşturulurken; büyük bir deprem felaketi sonrasında ortaya çıkan arama, kurtarma, yardım vb. amaçlı olarak gönüllülerin oluşturduğu geçici takımlardaki basan faktörlerini konu alan Lanzara'nın bir makalesi temel alınmış ve takım çalışmalarına farklı bir açıdan bakılması amaçlanmıştır. Hipotezler, makaledeki her iki takim türü için de geçerli olabilecek kavramların çalışmaya konu olan geçici takımlara adapte edilmesi ile oluşturulmuştur. Aniden ortaya çıkan problemlerin ve problemin çözümü için bir anda oluşan geçici takımların her sektörde mevcut olması, araştırmanın sektörlere ya da şirketlere değil takımlara yönelik olması nedeniyle araştırma için toplanan! -t. 4 verilerde sektör, işletme büyüklüğü, işletmenin konumlandığı coğrafi» Bölge* vb. yönelik sınırlar kullanılmamıştır. -s Araştırma sonuçları; Lanzara'nın makalesinde, gönüllü geçici takımların başarı faktörleri olarak tanımladığı faktörlerin pek çoğunun; kurallı organizasyon yapısı içersindeki geçici işletme takımları için başarı faktörü olmadığını ortaya çıkarmıştır. Bu iki takım türü arasındaki farklılıklar, takımların performansını etkileyen faktörlerin de farklı olmasına neden olmuştur. Çalışma 8 bölümden oluşmaktadır. İlk 4 bölümde konuyla ilgili literatür araştırmaları taranarak, ortaya atılan teorik modelde kullanılan ana değişkenler tanımlanmıştır. 5. bölümde araştırmanın metodolojisi ve toplanan veriler üzerinde uygulanan analizler, 6. bölümde ise elde edilen bulgular açıklanmıştır. 7. bölümde elde edilen bulgular tartışılmıştır. Son olarak 8. bölümde sonuç ve önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
VI SUMMARY t * ' ? ' '*\ ?« In today fast paced environments, companies usually use teams, to achieve ^j- complex works. And there exists a plethora studies on teamworks and how teâmTcân be successful. Nevertheless, studies focused on the regular, continuous teams like quality circles, quality improvement teams etc. ignoring ephemeral ones. Specifically, because of the raising competition among firms, quick responses to problems in emergency situations like production, service failure and sudden customer needs etc. are critical to cope with harsh competition. So, this study investigated how ad hoc or emergency teams can be successful and which factors effect their performance. Based on the study of Lanzara, investigated the ephemeral teams activities after the earthquake occurred in Italy, a few propositions were put forward on this topic. Propositions were then tested on the data obtained from companies of all sectors, because these type of teams are used in all sectors. Results denoted that most of the critical success factors of ephemeral social teams did not have the similiar effects on our organizational ad hoc emergency situation teams that emerge in companies. The text is composed of eight chapters. In the first four chapters, main variables which were used in the theorical model, were presented based on the literature review. In the 5th chapter, the methodology of the research and the analysis on the obtained data were explained in details. Results were discussed in chapter seven. Finally in the 8 chapter, recommendations and future directions were explained.