Keçiören Belediyesi Spor Merkezi'nde spor faaliyetleri sırasında karşılaşılan sağlık problemleri
The health problems during sports activities at Keciören Municipality Sports Center
- Tez No: 204240
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. BELGİN GÖKYÜREK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalışmanın amacı Keçiören belediyesi spor merkezinde spor faaliyetleri sırasında karşılaşılan sağlık problemlerinin araştırılmasıdır. Araştırma tarama modelindedir. Araştırma problemine ilişkin mevcut bilgiler ilgili literatürün taranmasıyla sistematik bir şekilde verilmiş, böylece konu hakkında teorik bir çerçeve oluşturulmuştur. Araştırmanın evrenini 2007 yılında Keçiören belediyesi spor merkezinde düzenlenen spor faaliyetlerine katılan 1975 üye oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini ise bu spor faaliyetlerine en az beş aydır devam etmekte olan 1500 üye arasından random yöntemi ile seçilen 313 üye oluşturmaktadır. Araştırma ile ilgili bir anket uygulanmış ve bu anket yoluyla elde edilen verilerle araştırmanın problemine çözüm aranmıştır. Elde edilen verilerin değerlendirilmesinde yüzde ve frekans dağılımları çıkarılmış ardından spor merkezi üyelerinin görüşleri ile bazı değişkenler arasındaki ilişkiler incelenmiştir. Araştırma sonucunda; üyelerin Keçiören belediyesi spor merkezindeki spor faaliyetlerine genellikle haftada 3-4 gün katıldıkları, spor faaliyetleri sırasında yumuşak doku yaralanması, enfeksiyon, burkulma gibi sağlık sorunlarıyla karşılaştıkları görülmüştür. Üyeler Keçiören belediyesi spor merkezinde ihtiyaçları olan sağlık personeline ulaşamadıklarını, karşılaştıkları sağlık probleminde kendilerinin ve arkadaşlarının müdahalede bulunduğunu ya da sağlık kuruluşuna gittiklerini belirtmişlerdir. Üyelerin daha çok yüzme, fitness ve futbol branşlarında ve beton, parke, çim zemin üzerinde sağlık problemi yaşadıkları ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this work is researching the health problems during sports activities at Keciören Municipality Sports Center. The research is a scanning model. The present information about the research subject was systematically given by searching the relevant literature and formed a theoretical frame about the subject. The research was held among 1975 members who joined the sports activities in Kecioren Municipality Sports Center in 2007. The 313 members of the examplifying group was randomly chosen among 1500 members who had been joining the sports activities for at least 5 months. A questionnaire was applied about the research and a solution to the problem was sought with the obtained datum. Percentage and frequency distributions were figured out while evaluating the datum. After that the relation between viewpoints of the sports center members and some variables were examined. At the end of the research it has been found out that; the members have generally been joining the sports activities at Kecioren Municipality Sports Center 3-4 days a week and it was seen that they were having soft tissue injuries, infections, sprains, etc. Members told that they couldn't find the health staff the need in the sports center and they themselves or their friends tried to help or they went to a health center. It was understood that members usually have problems in swimming,fitness and football branches and in concrete, parquet and grass grounds.