Azerbaycan ceza Hukukunda meşru müdefaa
Necessary defence in Azerbaijan criminal Law
- Tez No: 141370
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEKİ HAFIZOĞULLARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ceza ve Ceza Usul Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
ÖZET Çok eski bir tarihe sahip meşru müdafaa kurumu evrensel niteliğinin gereği bugün bütün hukuk düzenlerinde yer almaktadır. Azerbaycan Cumhuriyeti Ceza Kanunu 36. maddesinde de düzenlenmiş bu kurumun hukuki esasım açıklayan düşünceler farklılık arz etmektedir. Bu düşüncelerin her birinde doğruluk payı olmakla birlikte meşru müdafaa halinde işlenen savunma fiilinin niçin cezalandırılmadığmı açıklayan en doğru düşünce toplumsal zararın yokluğu düşüncesidir. Azerbaycan doktrininde, meşru müdafaanın sosyal tehlikeliliği ortadan kaldırmak suretiyle fiili hukuka uygun hale getirdiği görüşü hakimdir. Ancak hukuka uygunluk nedenlerinden biri olan meşru müdafaa, doktrindeki genel kanaatin aksine sosyal tehlikeliliği değil, hukuka aykırılık unsurunu ortadan kaldırmakta ve böylece fiili tüm hukuk düzenine uygun hale getirmektedir. Meşru müdafaanın şartları saldırıya ve savunmaya ilişkin olmak üzere ikiye aynlmaktadır. Saldırıya ilişkin şartlar, halen mevcut bir saldırının bulunması, bu saldırının suç niteliğinde olması ve bu saldırının hayata, vücut bütünlüğüne ve haklara yönelik olmasıdır. Savunmada zorunluluk bulunması ve saldın ile savunma arasında bîr oranın bulunması ise meşru müdafaanın savunmaya ilişkin şartlarıdır. Kanun ayrıca üçüncü kişinin haklarına, devlet ve toplum menfaatine yönelik saldırılara karşı savunmayı da meşru kabul etmiştir. 125Meşru müdafaada hata kanunda açıkça düzenlenmemesine karşılık, doktrin ve uygulamada sadece fiili hatanın kusursuz olması halinde savunmada bulunanın cezalandırılmayacağı kabul edilmiştir. Meşru müdafaa sınırının aşılması hususu ise kanun hükmünde açıkça düzenlenmiş ve bu sınırı sadece kasden aşan failin cezalandırılacağı öngörülmüştür. ACCK' da hukuka uygunluk nedenleri arasında yazılı, Zaruret Hali (m.38), İzin Verilen Risk (m.39), Suç Failinin Yakalanması Sırasında Ona Zarar Verilmesi (m.37), Yetkili Merciin Emrini İfa (m.40), kanunda soyut suç tipine uygun olan fiilin hukuka aykırılık unsurunu ortadan kaldırmakla birlikte, gerçekleşme şartlan bakımından meşru müdafaa ile farklılık arz etmektedirler. 126
Özet (Çeviri)
SUMMARY In accordance with his universal attribute, the necessary defense institution has a very old history, and held his place in all jurisprudence system today. This institution which has arranged in the 36 article of the Criminal Code of the Azerbaijan Republic and explaining the main legal structure has presenting different thoughts. However, each of all these thoughts even they have a uprightness share, the most suitable explanatory idea is, why the act of defense is not sentenced in case of necessary defense is the idea of absence of public detriment. In the doctrine of Azerbaijan dominating vision is, by eliminating social danger of the necessary defense is appropriated to the acts of jurisprudence. However, the necessary defense which is one of the reasons for the legal appropriation, contrary to the general conviction is eliminating legal incongruity but the not social danger. These ways bring the act appropriated to the all legal system. The provisions for necessary defense, is dividing in two; offence and defense. Provisions for the offence; an attack must be exist and this attack must be in form of crime and this attack must be towered to the life, body integrity and to rights. For the defense; is to be found necessity of defense, and a proportion must have between the offence and the defense, these are the related conditions for the defense in necessary defense act. Beside, law is legitimated defending the rights of the third party, against the offence towered to the state and to the public interests. 127However, in response mistake in necessary defense is not clearly described in the law, in the doctrine and in the application it has been accepted that the person in the position of defense will not be sentenced, only in the case of de facto mistake must be flawless. To go beyond the limits of the necessary defense issue, is arranged and foresighted in the force of law clearly and only the perpetrator exceeding this limit purposely will be sentenced. In the Criminal Code of Azerbaijan Republic appropriation reasons to law is written; absolute necessity (article 38), risk permitted (article 39), to cause harm to the perpetrator during the course of catching (article 37), carrying out of the orders of the authority (article 40), In the legislation, however, elimination of disagreement issue appropriated to the abstract sort of crime in the legislation, is differentiating, according to the realization provisions with the necessary defense. 128