Sensörinöral işitme kayıpları hastalarda işitme cihazı invitro kazanç değerlerinin incelenmesi
Insertation gain measurements in patients with sensorineural hearing loss
  1. Tez No: 141874
  2. Yazar: OZAN BAĞIŞ ÖZGÜRSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BABÜR KÜÇÜK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
ÖZET Sensorineural işitme kaybı olan hastaların ihtiyacı olan işitme cihazları uzun yıllar boyunca sübjektif değerlendirmeler ve klinik tecrübeye dayanan geleneksel metodlarla seçilmiştir. Modern odyoloji laboratuarlarında, cihazlı kazanç (insertion gain) dahil olmak üzere, işitme cihazlarının invitro kazanç değerleri ölçülerek kazancı en azından hedef kazançla aynı, mümkünse biraz daha yüksek olan cihazlar belirlenmekte ve hastaya en uygun işitme cihazı seçilmektedir Bu çalışmaya işitme cihazı kullanmayı gerektirecek düzeyde sensörinöral işitme kaybı olan 96 hasta dahil edildi. Hastalar iki grupta incelendi; birinci grupta daha önce hiç işitme cihazı kullanmamış sensörinöral işitme kayıplı 68 hasta; ikinci grupta ise bir süre işitme cihazı kullandıktan sonra memnun kalmayarak cihazından vazgeçmiş olan veya kullandığı işitme cihazından şikayetçi olan toplam 28 hasta yer aldı. Bütün hastalar, ayrıntılı anamnezleri alınıp rutin kulak-burun-boğaz muayeneleri yapıldıktan sonra İşitme-Konuşma-Denge Ünitesi 'nde değerlendirilerek her hastanın saf ses eşik odyogramı ile frekanslara göre işitme kaybı düzeyi belirlendi. Uygun işitme cihazı seçimi için MS 25 işitme cihazı analiz enstrümanı ile kazanç analizleri, cihaz adaptasyonu ve takibi yapıldı. Hastalar, deneme periodlanm tamamlayıp işitme cihazı seçimi kesinleştikten soma 12-27 ay (ortalama 16 ay) takip edildi. İşitme cihazlarıyla geçirdikleri birinci yılın sonunda cihazından memnun olmayıp kullanmayı bırakan hasta olmadı. Sensörinöral işitme kayıplı hastalara önerilen işitme cihazlarının performansı sübjektif değerlendirmenin yam sıra objektif olarak da belirlenmelidir. Bu hastalarda işitme cihazının objektif olarak değerlendirilmesi, dış kulak yolu ses basmç düzeyleri ölçülerek saptanan hedef işitme kazancı ve cihazlı kazanç analizleriyle gerçekleştirilir. Hem kolay uygulanan, klinisyenin fazla vaktini almayan hem de işitme cihaza seçiminde ve değerlendirmesinde objektif yol gösterici olan işitme cihazı analizleri, ülkemizde de rutin klinik uygulamalar arasındaki yerini almalıdır. 54
Özet (Çeviri)
SUMMARY At past, hearing aids for the patients with sensorineural hearing loss has prescribed by tradiational methods depending on subjective assessment and clinical experience. In modern audiology laboratories, the hearing aids which obtain maximum gain are selected via invitro gain mesurements of the hearing aids, including insertion gain. Ninety-six patient with severe sensorineural hearing loss were included in this clinical trial. The patients were examined within two groups. The first group consisted of 68 patients who have not used a hearing aid before whereas the second group consisted of 28 patients who have been dissatisfied with their hearing aids. After the routine otorhinolaryngologic examination, all of the patients were referred to the Audiology Department where hearing levels of the patients at specific frequencies were determined by pure tone audiometry. All of the hearing aids were selected after invitro gain measurements were performed by MS 25 Hearing Aid Analyzer, then all the patients were closely followed during hearing aid adaptation period. The most suitable hearing aid was prescribed for each patient who completed the adaptation period and men, patients were followed 12-27 (mean 16) months. At the end of the first year with hearing aid, there was no complaning or dissatisfied patient in both groups. The performance of the hearing aids prescribed for patients with sensorineural hearing loss should be determined objectively besides subjective assessment. The objective hearing aid examination requires target gain and insertion gain analysis depending on the measurements of sound pressure level at the external ear. Since these objective gain measurements are easily performed and do not require too much time for the clinician, they should take place in the routine audiological practice in our country.