Oto sanayi sektöründeki bir firmada çalışanların tükenmişlik düzeyleri ve ilişkili etmenler
Burnout level of workers and related factors at a firm in automotive industry
- Tez No: 142070
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEÇİL ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
İnsanlarla yüz yüze çalışan mesleklerde bireylerin işleri gereği karşılaştıkları insanlara karşı duyarsızlaşmaları, duygusal yönden kendilerini tükenmiş hissetmeleriyle birlikte kişisel başarı ve yeterlilik duygularında azalma şeklinde kendini gösteren Tükenmişlik Sendromu; çalışanların iş ortamına karşı tepki gösterme yolu olarak tariflenmiştir. Bu çalışmada oto sanayi sektöründe 8 ilde hizmet veren bir şirketin personelinde tükenmişlik düzeyini saptamak, bunun sosyodemografik değişkenlerle, çalıştıkları kuruma bakış açılarıyla ve kendi kişilik özellikleriyle ilişkilerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Araştırmada bu şirketin 8 ilinde çalışan toplam 495 kişiden 431 kişiye ulaşılmıştır(% 87,1). Ulaşılan kişilere araştırmacı tarafından gözlem altında anket formu ve Maslach Tükenmişlik Ölçeği doldurulmuştur. Sosyodemografik veri toplama formunda; cinsiyet, yaş, medeni durum, çocuk sayısı, meslek, öğrenim durumu çalışma yılı, haftalık çalışma saati, çalışma şekli; karşılaşılan hasta sayısı, çalışma ekibi ve aile ile olan ilişkileri çalışma koşulları, iş doyumu, uyku düzeni, aylık gelir durumu ve iş dışı ek uğraş alanları ilgili sorular yer almaktadır. Alınan veriler bilgisayar ortamına aktarılarak değerlendirilmiştir. Araştırmaya katılan personelin; öğrenim durumu, hizmet verilen müşteri sayısı, şirketteki toplam çalışma ve fazla mesai süresi, çalıştığı ekiple ve aileleriyle olan ilişkileri, işyeri çalışma koşulları ve kişilik özelliklerinin tükenmişliğin alt boyutları olan duygusal tükenme, duyarsızlaşma ve kişisel başarıyı etkilediği görülmüştür. Tükenmişlik; çalışanlar ve çalıştıkları kurum için olumsuz etkileri nedeniyle iş sağlığı ve güvenliği birimlerinin takip etmesi gereken bir olgudur. Kurumların tükenmişliğin önlenmesi ve çözümü için bir endüstri psikologunu bünyelerinde bulundurmaları yada danışmanlık hizmetleri almaları uygun olacaktır.
Özet (Çeviri)
The Burnout Syndrome is characterized by desensitization against other people seen face-to-face as a part of the job together with emotional burnout and decreased personal success and adequacy feelings. It has been described as a person's reaction against the work environment. Our aim in this study was to determine the level of burnout in the staff of a company active in the automotive industry sector in 8 provinces and to evaluate its association with sociodemographic variables, the way the company is regarded and the person's own personality traits. We were able to contact 431 persons from a total of 495 (87. 1 %) working for the company in 8 provinces. A questionnaire and the Maslach Burnout Form were completed by those contacted, under surveillance of the investigator. The sociodemographic data collection form included questions on sex, age, marital status, number of children, occupation, educational status, number of years worked, weekly work hours, type of work; number of customers seen, relationship with the work team and family, work conditions, work satisfaction, sleep regularity, monthly income and pastimes. Data collected were evaluated after entry into the computer. It was observed that the factors influencing emotional burnout, desensitization and decreased personal success, all of which form the basis of burnout, for the staff participating in the study were educational status, number of customers served, the total duration of work and overtime at the company, the relationship with the work team and the family, working conditions and personality traits. Burnout must be followed-up by occupational health and safety teams as it has negative effects on the workers and the company. It is suggested that companies employ or consult an industry psychologist to prevent and treat burnout.