OHSAS 18001 iş sağlığı ve güvenliği yönetim sistemi ve inşaat sektöründe uygulanması
OHSAS 18001 occupational health and safety management system and its application in construction industry
- Tez No: 142535
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET UĞUR MÜNGEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
OHSAS 18001 İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ YÖNETİM SİSTEMİ VE İNŞAAT SEKTÖRÜNDE UYGULANMASI ÖZET Dünyada her üç dakikada, bir işçi iş kazası veya meslek hastalığından ölmektedir. Yine her yıl dünyada ortalama 110 milyon işçi iş kazası geçirmekte veya meslek hastalığına yakalanmaktadır. Bunlardan 1 80 bini yaşamım yitirmektedir. Günümüzde, iş kazaları ve işçi sağlığı sorunları giderek artan boyutları ile gerçekten kaygı duyulacak düzeylere erişmiştir. Büyük ölçüde insan ve verim kayıplarına neden olan işçi sağlığı ve iş güvenliği alanına yapılacak yatırımların zorunlu ve sağlam gerekçeleri vardır. Konu bir insanlık sorunu olarak görülse de daha büyük boyutta ulusal verimlilik sorunu olarak büyük önem taşımaktadır. İş güvenliği ile ilgili önlemlerin alınması, bilimsel ve teknik alanda ulaşılan düzeyi de belirler. Özellikle, ülkemiz ve diğer ülkeler inşaat sektörü kaza ve yaralanmaları karşılaştırıldığında ilk sırada yer almamız ve yapılan istatistikler, konunun aciliyetini bildirmektedir. İş sağlığı ve güvenliğinin sağlanması için bilimsel çalışma gerektiği, iş kazalan ve meslek hastalıklarının tarih boyunca giderek artmasıyla tamamen ortaya çıkmış bulunmaktadır. Dünyada, iş kazalanmn olumsuz etkilerinin azaltılması ve yok edilmesi çalışmaları kapsamında, iş güvenliği yönetim sistemleri geliştirilmiştir. Bu nedenle, tüm yöneticilerin çalışanlarını ve işi etkileyen sağlık ve güvenlik risklerini analiz etmek, riskleri kontrol altına almak üzere sistematik, sürekliliği sağlanmış bir“Yönetim Programı”uygulaması gerekmektedir. Bu yaklaşımlardan hareketle, iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili etkin yönetim sistemi OHSAS 18001 (Occupational Health and Safety Assessment Series) geliştirilmiştir. Yüksek lisans tezi olarak sunulan bu çalışmada, iş sağlığı ve güvenliği sorununa çözüm olabileceği düşünülen, bu konuda yeni ancak kabul görmüş ve yaygınlaşmakta olan yönetim sistemi OHSAS 18001 ele alınmış ve inşaat sektöründe uygulanabilirliği incelenmiştir. Çalışma kapsamında iş sağlığı ve güvenliği temel kavramları ile tarihçesi kısaca anlatıldıktan sonra iş kazası istatistikleri yardımıyla Türkiye geneli ve inşaat sektöründe durum irdelenmiş ve konunun önemi vurgulanmıştır. Daha sonra OHSAS 18001 Spesifıkasyonu ele alınmış, incelenerek açıklanmış ve yabancı bir sertifikasyon kuruluşu tarafından akredite edilmiş bir inşaat firmasının iş sağlığı ve güvenliği sistemi analiz edilerek, uygulamalarından örnekler verilmiştir. İş sağlığı ve güvenliği çalışmaları herşeyden önce bir kültür, bilinç, kaynak ve denetim işidir. OHSAS 18001 İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemi, gerekleri sağlanarak uygulandığı takdirde, kendini yenileyen, eskimeyen, gelişen koşullara ve teknolojiye ayak uyduran, esnek yapısıyla iş güvenliği sorununa köklü bir çözüm olmaya adaydır.
Özet (Çeviri)
OHSAS 18001 OCCUPATIONAL HEALTH AND SAFETY MANAGEMENT SYSTEM AND ITS APPLICATION IN CONSTRUCTION INDUSTRY SUMMARY Each three minute, an employee dies because of work related accidents or occupational illnesses in the world. Approximately 110 million employees have accident at work or occupational illness every year. 180 thousand of these are dying. Today, accidents at work and employee health problems with increasing number become a worrying situation. Investments to occupational health and safety matter which causes loss of man and production have absolutely necessary reasons. The subject seems to be a humanitarian problem, but moreover it is a productivity problem at first. Taking measures about occupational health and safety determines the level arrived in the scientific and technical area. Especially, the first place of Turkey and the statistics done in the comparison of accidents and injuries with Turkey Construction Industry and other countries shows the importance of the subject. During the time, it is entirely come out by the result of the increasing numbers in accidents at work and occupational illnesses that scientific studies are necessary for success at occupational health and safety works. Occupational health and safety management systems are developed due to decrease or get rid of bad effects of work related accidents completely. In this meaning, employers have to put a systematic and continual“Management Program”into practice to analyze and control of work related risks. In this ways, the effective occupational health and safety management system OHSAS 18001 (Occupational Health and Safety Assessment Series) is developed. In this study, prepared as a Master of Science thesis, new but accepted and widespread OHS management system OHSAS 18001 is considered as a candidate for the solution of the occupational safety problem and its applications are examined in the construction industry. In the scope of the study, after explaining of some basic concepts and the history of occupational health and safety woks, the situation of Turkey's common and construction industries are researched and the importance of the subject emphasized. Then, OHSAS 18001 Specification is investigated and explained. Safety management system of a construction company whose OHS management system is accredited by a foreign certification company is analyzed and some samples from the applications are discussed. First of all, occupational health and safety works are related to culture, conscious, source and audit. OHSAS 18001 Occupational Health and Safety Management System with its continuously improving and flexible structure is the candidate for radical solution of occupational health and safety problem when put into practice correctly. XI