Bankalarda muhasebe sistemi ve banka işlemlerinin muhasebeleştirilmesi
Accounting system in banks and entering the operations of banks in the accounts
  1. Tez No: 204462
  2. Yazar: NURŞEN ÖĞRETMEN ŞAHİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SAMİ KARACAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
KOCAEL ÜN VERS TESSOSYAL B L MLER ENST TÜSÜŞLETME ANAB L M DALIMUHASEBE F NANSMAN YÜKSEK L SANS PROGRAMIBANKALARDA MUHASEBE S STEM VE BANKA ŞLEMLER N NMUHASEBELEŞT R LMESÖZETBanka muhasebesi ile işletme muhasebesini birbirinden ayıran en temel özellik bankaların çoksayıda şubeleri ile bir bütün halinde çalışmaları ve aynı zamanda işletmelerden farklı birvarlık-kaynak yapısına sahip olmalarıdır. Bunun sonucu olarak işlemlerin takip edildiğihesaplar ve bu hesapların temel mali tablolardaki yeri diğer işletmelere göre farklılıkgöstermektedir. Bunun yanında şubeler arasında devamlı bir fon alışverişi ve sürekli bir ilişkivardır. Bankalarda nazım hesaplarda izlenecek işlem sayısının çok oluşu da bankamuhasebesini ayrı bir uzmanlık dalı haline getiren faktörlerdendir. Banka muhasebesinindiğer bir ayırıcı özelliği de yabancı para işlemlerinin de muhasebeye konu edilmesidir.Bankalarda kullanılan temel mali tablolar; tıpkı işletme muhasebesinde olduğu gibi, bilançove gelir tablosudur. Banka ve işletme muhasebesinde kullanılan bilanço ve gelir tablosununamacı ve işleyiş mantığı aynıdır. Fakat banka muhasebesinde kullanılan bilanço ve gelirtablosunda hesap isimleri ve hesap kodları işletme muhasebesinde kullanılan tablolardanfarklıdır.Tezi Hazırlayan : Nurşen ÖĞRETMEN ŞAH NTez Danışmanı : Yrd. Doç.Dr. Sami KARACANTez Kabul Tarih ve No : 28.06.2006Jüri Üyeleri : Prof. Dr. Vasfi HAFTACI, Yrd.Doç.Dr. Sami KARACAN,Yrd.Doç.Dr.Hakan KAPUCU
Özet (Çeviri)
KOCAEL ÜN VERS TESSOSYAL B L MLER ENST TÜSÜŞLETME ANAB L M DALIMUHASEBE F NANSMAN YÜKSEK L SANS PROGRAMIACCOUNTING SYSTEM IN BANKS AND ENTERINGTHE OPERATIONS OF BANKS IN THE ACCOUNTSABSTRACTThe banks which have lots of branch office are working as a whole and at the same time haveassest-resource structural body differ from businesses. This is the basic disparity betweenbank accounting and business accounting. As a result of this, the banking operations whichare followed, perform disparity according to the other businesses? situation on the financialsheets. Furthermore, there is a fund buying and selling continuously that is uninterrupteddealing. Having big amount of operation is the factor that gets the differenct specialaccounting. Having big amount of foreign money operations is the other disparitycharacteristic of the bank accounting.The basic financial sheets that are used at the banks are similar business accounting such asthe financial statement and revenue sheets. The aim of using and treatment of the financialstatement and revenue sheets at the banks are the same reason. On the other hand, the accountnames and codes which is used on the financial statement and revenue sheets for banks aredisparity according to the business accounting.Tezi Hazırlayan : Nurşen ÖĞRETMEN ŞAH NTez Danışmanı : Yrd. Doç.Dr. Sami KARACANTez Kabul Tarih ve No : 28.06.2006Jüri Üyeleri : Prof. Dr. Vasfi HAFTACI, Yrd.Doç.Dr. Sami KARACAN,Yrd.Doç.Dr.Hakan KAPUCU