Yönetici akademisyenlerin dönüştürücü liderlik özelliklerinin tespiti
Determining the degree of transformational leadership characteristics of administrator academicians
  1. Tez No: 144143
  2. Yazar: EROL IŞIKÇI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖNÜL ÜLKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
ÖZET YÖNETİCİ AKADEMİSYENLERİN DÖNÜŞTÜRÜCÜ LİDERLİK ÖZELLİKLERİNİN TESPİTİ ABANT İZZET BAYSAL ÜNİVERSİTESİ(A.İ.B.Ü) UYGULAMASI Işıkçı, Erol t Yüksek Lisans, Kamu Yönetimi Bölümü Tez Danışmam : Doçent Doktor Gönül ÜLKER Şubat 2004, 121 sayfa Araştırmanın amacı, üniversitelerde yönetici akademisyenlerin astları tarafından algılanan dönüştürücü liderlik davranışlarının ne düzeyde olduğunu tespit etmektir. Araştırma için, öncelikle ilgili kaynaklar taranarak dönüştürücü liderlik- konusunda bilgi toplanmıştır. Araştırmalar, dönüştürücü liderlik özellikleri açısından, karizma sahibi olma, vizyon oluşturma,^ etkili iletişim kurma, kararlara katılım sağlama, astlarını geliştirme, güdüleme, yaratıcılık ve problem çözme becerileri, öngörü, model/ örnek oluşturabilme, takım oluşturma ve risk alma becerilerine yeterli derecede sahip olmanın önemli olduğunu göstermiştir.Araştırmanın uygulama safhasında veriler, araştırmacı tarafından hazırlanan anket yolu ile elde edilmiştir. Araştırmada evren olarak ele alman üniversitede yönetici akademisyenlerin, karizma sahibi olma, vizyon oluşturma, etkili iletişim kurma, kararlara katılım sağlama, astlarını geliştirme, güdüleme, yaratıcılık ve problem çözme becerileri, öngörü, model/ örnek oluşturabilme, takım oluşturma ve risk alma becerilerine ne düzeyde sahip olduğu ile ilgili bulgulara varılmıştır. Elde edilen bulgulara göre; - Astlarına göre, bölüm başkanları dönüştürücü liderliğin vizyon oluşturmaya ilişkin özelliklerini 3.26/ 5.000 oranında taşımaktadırlar. - Astlarına göre, bölüm başkanları dönüştürücü liderliğin karizmatik özelliklerine ilişkin özelliklerini 3.63 / 5.000 oranında taşımaktadırlar. - Astlarına göre, bölüm başkanları dönüştürücü liderliğin takım oluşturmaya ilişkin özelliklerini 3.36 / 5.000 oranında taşımaktadırlar. - Astlarına göre, bölüm başkanları dönüştürücü liderliğin etkili bir iletişim ortamı oluşturmaya ilişkin özelliklerini 3.59 / 5.000 oranında taşımaktadırlar. - Astlarına göre, bölüm başkanları dönüştürücü liderliğin model oluşturmaya ilişkin özelliklerini 3.22 / 5.000 oranında taşımaktadırlar. 'r Astlarına göre, bölüm başkanları dönüştürücü liderliğin öngörü alt boyutuna ilişkin özelliklerini 3.45 / 5.000 oranında taşımaktadırlar. ' - Astlarına göre, bölüm başkanları dönüştürücü liderliğin güdüleme alt boyutuna ilişkin özelliklerini 3.54 / 5.000 oranında taşımaktadirlar. - Astlarına göre, bölüm başkanları dönüştürücü liderliğin astlarım geliştirme alt boyutuna ilişkin özelliklerini 3.28 / 5.000 oranında taşımaktadırlar. vı- Astlarına göre, bölüm başkanları dönüştürücü liderliğin astlarının katılımını sağlama alt boyutuna ilişkin özelliklerini 3.42 / 5.000 oranında taşımaktadırlar. - Astlarına göre, bölüm başkanları dönüştürücü liderliğin problem çözme alt boyutuna ilişkin özelliklerini 3.38/5.000 oranında taşımaktadırlar. - Astlarına göre, bölüm başkanları dönüştürücü liderliğin risk alma alt boyutuna ilişkin özelliklerini 3.26 / 5.000 oranında taşımaktadırlar. ANAHTAR KELİMELER: LİDERLİK, DÖNÜŞTÜRÜCÜ, ÜNİVERSİTE vıı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT DETERMINING THE DEGREE OF TRANSFORMATOINAL LEADERSHIP CHARACTERISTICS OF ADMINISTRATOR ACADEMICIANS A STUDY AT ABANT İZZET BAYSAL UNIVERSITY (A. I. B. U.) Işıkçı, Erol M.A., Department of Public Management Supervisor : Assoc. Prof. Gönül ÜLKER February 2004, 121 pages The study aimed to investigate the perceptions of academicians concerning the transformational leadership behaviours of their administrators and determine to what extent they have these characteristics. At first related literature were searched thoroughly and information about leadership and transformational leadership were collected. By the research it was found important to have all the necessary skills of transformational leadership style characteristics; such as creating a vision, charisma, effectively communiating, nfostering paticipation to decision making, empowering, motivating, being creative and having problem solving skills, having good foresight, providing an appropriate model, encouring teamwork and taking risk. During theimplementation phase of the study, data were collected by a survey, which was presented in the Appendix C, that was constructed by th researcher. At the end, the results were obtained about to what extent do the administrator academicians have transformationaal leadership skills. According to these findings; - Academicians think that their administrator of the department have the skill of creating a vision at rate 3.26 / 5.000. - Academicians think that their administrator of the department have the skill of charisma 3.63/ 5.000. - Academicians think that their administrator of the department have the skill of encouring teamwork at rate 3.36 / 5.000. - Academicians think that their administrator of the department have the skill of effectively communication at rate 3.59 / 5.000. - Academicians think that their administrator of the department have the skill of providing an appropriate model at rate 3.22 / 5.000. - Academicians think that their administrator of the department have the skill of having a good foresight at rate 3.45 / 5.000. - Academicians think that their administrator of the department have the skill of motivation at rate 3.54 / 5.000. - Academicians think that their administrator of the department have the skill of empowering at rate 3.28 / 5.000. in- Academicians think that their administrator of the department have the skill of makind participation in decision making at rate 3.42 / 5.000. - Academicians think that their administrator of the department have the skills of being creative and having problem solving at rate 3.38 / 5.000. - Academicians think that their administrator of the department have the skills of taking risk at rate 3.26 / 5.000. KEY WORDS: LEADERSHIP, TRANSFORMATIONAL, UNIVERSITY IV