Hacettepe Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu İngilizce hazırlık birimi genel sınav puanlarının bazı değişkenler bakımından incelenmesi
An Analysis of the final exam scores regarding some variables: At Hacettepe University, school of foreign languages, department of basic English
  1. Tez No: 144265
  2. Yazar: EMRE ÇETİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELAHATTİN GELBAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Eğitim ve Öğretim, Linguistics, Education and Training
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitimde Ölçme ve Değerlendirme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
ÖZET Bu araştırmada, 2002-2003 öğretim yılı sonunda, Hacettepe Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu (YD YO) İngilizce Hazırlık Birimi 'nde okuyan öğrencilerin yıl sonu genel sınav puanlarının, yıl içinde yapılan sınavlardan aldıkları puanlarla yordanması üzerinde çalışılmış; genel sınavdaki başarının öğrencilerin seviyelerine göre değişiklik gösterip göstermediği incelenmiştir. Araştırma, 2002-2003 öğretim yılında Hacettepe Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu'nda İngilizce hazırlık eğitimi alan, başlangıç seviyesinde 577, orta seviyede 481 ve ileri öncesi seviyede 530 olmak üzere, toplam 1588 öğrenci üzerinde yürütülmüştür. Araştırma verilerini, Hacettepe Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu Müdürlüğü'nden alman izin doğrultusunda elde edilen, 2002-2003 öğretim yılında hazırlık eğitimi alan öğrencilerin ara sınav, günlük smav, hikâye kitabı sınavları ve genel sınavı puanlan oluşturmuştur. Verilerin analizinde çoklu regresyon analizi yöntemi kullanılmıştır. Bu yöntemin kullanılması suretiyle yıl içinde yapılan sınavların genel sınavın ne kadarım yordadığı ortaya konmaya çalışılmıştır. Bu araştırma sonunda; ara sınavların genel smavı yordamasına yönelik oluşturulan çoklu regresyon denkleminin başlangıç, orta ve ileri öncesi seviyelerde anlamlı olduğu görülmüş; ara sınavların, genel sınavdaki değişkenliğin, başlangıç seviyesinde % 77'sini, orta seviyede % 71 'ini ve ileri öncesi seviyede % 62'sini açıklamakta olduğu ortaya konmuştur. Günlük sınavların genel smavı yordamasına yönelik oluşturulan çoklu regresyon denklemi başlangıç, orta ve ileri öncesi seviyelerde anlamlı bulunmuştur. Günlük sınavlar, genel sınavdaki değişkenliğin, başlangıç seviyesinde % 67, orta seviyede % 60, ileri öncesi seviyede %50'sini açıklamaktadır. Düşük seviyelerde günlük sınavların genel smavı yordama dereceleri üst seviyelere göre daha yüksek bulunmuştur.11 Hikâye kitabı sınavları genel sınavı yordamasına yönelik oluşturulan çoklu regresyon denklemi başlangıç, orta ve ileri öncesi seviyelerde anlamlı bulunmuştur. Hikâye kitabı sınavları, genel sınavdaki değişkenliğin, başlangıç seviyesinde % 53, orta seviyede % 43, ileri öncesi seviyede % 35'ini açıklamaktadır. Hikâye kitabı sınavlarının genel sınavı yordama dereceleri düşük seviyelerde üst seviyelere göre daha yüksek bulunmuştur. Genel sınavdaki basan ile başlangıç, orta ve ileri öncesi seviyeler arasındaki fark anlamlı bulunmuştur. Üst seviyedeki öğrencilerin genel sınavda düşük seviyelerdeki öğrencilerden daha başarılı oldukları sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY This study, which was conducted at Hacettepe University School of Foreign Languages Department of Basic English during the 2002-2003 academic year, aims at revealing the extent to which achievement tests, progress tests, and extensive reading tests predict the final exam scores. This research has been carried out with some 1588 students, 577 of whom are zero beginners; 481 are elementary and 530 are pre-intermediate. The subjects were all preparatory school students studying English at Hacettepe University, School of Foreign Languages during the academic year of 2002-2003. Data used in this research by the permission of the administration of the School of Foreign Languages consist of the student scores obtained from achievement tests, progress tests, extensive reading tests and final exam administered in the 2002-2003 academic year. Multiple Regression Analysis was used in analyzing the data. The aim was to reveal to what extent the scores obtained from the tests administered throughout the academic year predict the final exam scores. The findings of this study indicate that the multiple regression equation used to analyze to what extent the scores obtained from the achievement tests predict the final scores is significant for Zero Beginner, Elementary and Pre-intermediate groups. It was found that the achievement tests explain 77 % of the variability for the ZB group, 71 % for the ELE group and 62 % for the PI group. The multiple regression equation used to analyze to what extent the progress tests predict the final scores was found significant at all three levels as well. Progress tests explain 67 % of the variability for the ZB group, 60 % for the ELE group and 50% for PI group. The multiple regression equation used to analyze to what extent the extensive reading exams predict the final scores was not found significant. Extensive reading exams explain % 53 of the variability for the ZB group, % 43 for the ELE group andIV 35 % for the PI group. Compared to the upper group predictability of the extensive reading exams was found higher for the lower level groups. The difference between the final achievement scores of the three levels, ZB, ELE and PI, was found significant. It was concluded that the upper level groups were more successful compared to the lower level groups.