İki farklı balık türünde civa, kurşun, kadmiyum ve bakır kalıntılarının ICP-hidrür tekniği ile saptanması
Determination the residues of mercury, lead, cadmium and copper in two different fish species with ICP-hydride technique
- Tez No: 144521
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALUK ÇELİK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Besin Hijyeni ve Teknolojisi, Food Hygiene and Technology
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Besin Hijyeni ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
96 ÖZET İki Farklı Balık Türünde Civa, Kurşun, Kadmiyum ve Bakır Kalıntılarının ICP-Hidrür Tekniği İle Saptanması Bu çalışma, Marmara Bölgesi İzmit Körfezi 'nden yakalanan iki farklı balık türünde Cu,Pb,Cd,Hg gibi ağır metallerin metal kalıntı düzeylerinin incelenmesi amacı ile yapılmıştır.Bu amaçla mart ve haziran aylarında 80 adet balık örneği toplanarak kas,karaciğer,solungaç dokuları kullanılarak toplam 240 adet örnek analiz edilmiştir. Bakır, Kurşun, Kadmiyum için, ICP-OES spektrofotometre; Civa için ICP-OES hidrür sistemi kullanılmıştır. Mart ayında, kas dokusunda en düşük kadmiyum miktarı lüfer balığında (0.024 mg/kg),en yüksek bakır miktarı kefal balığında (0.99 mg/kg) olarak bulunurken haziran ayında ise en düşük kadmiyum miktarı lüfer balığında (0.02 mg/kg) en yüksek bakır miktarı kefal balığında (0.57 mg/kg) saptanmıştır. Karaciğer dokularında mart ayı ortalamalarına göre en düşük kadmiyum miktarı lüfer balığında (0.04 mg/kg) en yüksek bakır miktarı kefal balığında (0.990 mg/kg) bulunurken, haziran ayında ise en düşük kadmiyum miktarı lüfer balığında (0.03 mg/kg) en yüksek bakır miktarı kefal balığında (6.12 mg/kg) saptanmıştır. Solungaç dokularında mart ayında en düşük kadmiyum miktarı lüfer balığında (0.01 mg/kg) en yüksek bakır miktarı kefal balığında (2.89 mg/kg) olarak saptanmıştır. İncelenen balık örneklerine ait kas, karaciğer, solungaç dokularında saptanan Cu, Cd, Pb, Hg kalıntı değerlerinin genel ortalama olarak limit değerleri aşmadığı ancak, bazı örneklerde limit değerlerin üzerinde metal kalıntısı olduğu saptanmıştır. Bu nedenle halk sağlığı açısından balık ve diğer su ürünlerinde kontrol hizmetleri önem taşımaktadır. Anahtar Sözcükler : Ağır metal, Kalıntı, ICP-Hidrür
Özet (Çeviri)
97 SUMMARY Determination the Residues of Mercury, Lead, Cadmium and Copper in Two Different Fish Species With ICP-Hydride Technique This study was undertaken to determine the heavy metal residues such as Cu, Pb, Cd and Hg in two different fish species taken from îzmit Gulf of Marmara Region. For this purpose, a total of 240 fish tissue samples involved muscle, liver and gills were analysed for residues in 80 fish samples in the month of the March and June,2003. ICP-OES spectrophotometer for copper, lead and cadmium, ICP- OES Hydride System for Mercury was used. In the month of March the minimum residue level of muscle tissue was determined in blue-fish ( Pomatamus saltatrix ) samples at the rate of 0.024 mg/kg for cadmium, maximum level was determined in grey mullet ( Mugil cephalus ) at the rate of 0.99 mg/kg for copper, and in June minimum level in blue-fish at the rate of 0.02 mg/kg for cadmium; maximum level in grey mullet at the rate of 0.57 mg/kg for copper. The minimum residue level of liver was determined in blue fish samples at 0.04 mg/kg and 0.03 mg/kg for cadmium for mean averages of March and June, respectively, and maximum residue level of liver was determined in grey mullet samples at 0.99 mg/kg and 6.12 mg/kg for copper for mean averages of March and June, respectively. The minimum residue level of gills was determined in blue fish sample at 0.01 mg/kg for cadmium and maximum residue level in grey mullet samples at 2.89 mg/kg for copper for mean average of March. As conclusion, the mean average levels of Cu, Pb, Cd and Hg residues detected in muscle, liver and gills of fish samples, generally were not exceeded the tolerance limit values, but in some samples were detected over the limit values of metal residues. Therefore, it was considured to give importance to controll offish and fish products for public health. Key Words : Heavy metals, Residue, ICP-Hydride